facebook-icon twitter-icon nk-icon youtube-icon

Twierdzenie Thevenina

Twierdzenie Thevenina

 

Aby obliczać obwody korzystając z twierdzenia Thevenina trzeba pamiętać o kilku krokach:

  1. Najpierw wycinamy z układu gałąź, w której chcemy obliczyć natężenie prądu.

1 slajd Twierdzenie Thevenina

2.  Następnie dostawiamy do niej drugą gałąź z impedancją Thevenina oraz źródełkiem Thevenina. W tym momencie ten nowy układ jest połączony ze sobą szeregowo. Napięcie Thevenina jakie jest na źródełku ma na celu wymusić dokładnie taki sam prąd jaki przepływa przez gałąź przed wycięciem. Impedancja Thevenina jest to impedancja zastępcza tej części układu, z której wycięliśmy gałąź.

2 slajd Twierdzenie Thevenina

3.   Obliczanie impedancji Thevenina: Wszystkie źródła napięcia zamieniamy na zwarcie tzn. w ich miejsce wstawiamy przewód, a źródełko wyrzucamy. Jeśli natomiast chodzi o źródła prądu to wycinamy je z obwodu, a w ich miejscu pozostawiamy przerwę. Mając już tak uproszczony układ możemy obliczyć impedancję. Pamiętaj, że jak obliczysz impedancję to najważniejsze są dla ciebie węzły. To one decydują o tym czy masz połączenie szeregowe czy równoległe (inaczej jest w przypadku obliczania napięcia Thevenina, ale o tym za chwilę).

3 slajd twierdzenie Thevenina

4.  Teraz trzeba obliczyć napięcie. Wracamy znowu do układu, w którym wycięliśmy gałąź i zaznaczamy, że napięcie Thevenina to jest napięcie między zaciskami, z których wycięliśmy gałąź. Następnie patrzymy czemu jest równe napięcie widziane właśnie z tej pary zacisków. Do tego celu przyda ci się II prawo Kirchhoffa.

4 slajd Twierdzenie Thevenina

5.   Mając już obliczone i napięcie i impedancję możemy obliczyć natężenie prądu płynącego w gałęzi przez wycięciem ze wzoru poniżej.

5 slajd Twierdzenie Thevenina

Teoria teorią, ale jak wiadomo każdy woli się tego nauczyć na jakimś przykładzie, dlatego poniżej przedstawiłem nagrania, w których obliczam obwody dla prądu stałego i przemiennego właśnie korzystając z tej metody.

Zadanie z prądu stałego

https://www.youtube.com/watch?v=O8_3fen5QL4

Twierdzenie Thevenina dla prądu przemiennego  https://www.youtube.com/watch?v=Et9yfMYVQAc

 

Oprócz tego zachęcam również do skorzystania z moich kursów, w których znajdziesz znacznie więcej zadań tego typu.

Prąd stały https://fizyka-kursy.pl/kurs/prad-staly

Podstawy elektrotechniki i teorii obwodów 1b

https://fizyka-kursy.pl/kurs/podstawy-elektrotechniki-i-teorii-obwodow-1b

 

 


Powiązane wpisy:


Kategoria: PRAWA FIZYCZNE

Dodaj komentarz

Lista komentarzy