facebook-icon twitter-icon youtube-icon


II Prawo Kirchhoffa

 

II prawo Kirchhoffa mówi o tym, że suma spadków napięć w oczku musi być równa zero.  To teraz spróbujmy to wytłumaczyć, tak swoimi słowami o co tutaj chodzi!

To prawo mówi o tym, że jeśli na odbiorniku w obwodzie elektrycznym mamy spadek napięcia to znaczy, że w tym obwodzie musi być jakieś źródełko, które generuje ten spadek napięcia.

Zacznijmy od tego co to jest oczko elektryczne. Oczko elektryczne to taki zamknięty obwód (pojedyńcza pętelka), na której możesz mieć jakieś odbiorniki np. rezystory,  źródełka itd. Tak czy siak czasami słowa nie oddają tego jeśli można to zobaczyć

 

oczka_1

Ok. jak już wiemy co to jest oczko to wróćmy do II prawa Kirchhoffa. Żeby wytłumaczyć to prawo zerknij na grafikę poniżej.

 

II prawo Kirchhoffa

- Najpierw zaznaczamy, w którą stronę płynie prąd elektryczny (płynie on w tym samym kierunku co strzałki na źródełkach).

- Następnie zaznaczmy spadki napięcia na odbiornikach (rezystory, cewki kondensatory). Spadki napięcia na tych elementach są zawsze przeciwnie skierowane niż płynący prąd w obwodzie.

- Zakładamy sobie dodatni kierunek obiegu w oczku (może być zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie).  Ja akurat zaznaczyłem dodatki kierunek obiegu zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

- Następnie patrzymy, które elementy obwodu mają taki sam zwrot jak dodatki kierunek obiegu w oczku, a które nie. Np. Źródełko E1 i E2 mają taki sam, dlatego w równaniu powyżej są dodatnie, a rezystory R1, R2, R3 i R4 mają przeciwny, dlatego są ujemne. Wszystko przyrównujemy do zera, bo suma spadków napięć w oczku musi być równa zero.

                    Jak widzisz to prawo to zwykły bilans napięć.

 

                


Powiązane wpisy:


Kategoria: PRAWA FIZYCZNE