Mnożnik analityczny i współmierność kolby do pipety
W tym wpisie postaram się przedstawić wszystko na temat mnożnika analitycznego i współmierności kolby do pipety. Wszystko omówione prostym językiem i z wykorzystaniem przykładów.
A teraz już wracając do tematu. Mnożnik analityczny jest to wielkość wykorzystywana do opracowywania wyników w analizie wagowej. Oznacza się go najczęściej wielką literą F. A co to jest tak dokładnie? Jest to stosunek masy molowej analizowanego pierwiastka do masy całego związku, a mówiąc to tak zupełnie prostym językiem... Jak masz jakiś związek chemiczny np. Mg2P2O7 i chcesz otrzymać mnożnik analityczny do magnezu to bierzesz masę molową magnezu w tym związku (dodatkowo mamy tutaj 2 mole magnezu, dlatego mnożymy ją razy 2) i dzielimy to przez masę molową całego związku. Tak jak jest to pokazane na przykładnie poniżej.
Opracowanie wyników z wykorzystaniem mnożnika analitycznego w przypadku siarczanu baru. Ustalenie zawartości siarczanów w badanej próbce.
Jak masę siarczanu baru jaką udało ci się wytrącić z roztworu pomnożysz razy mnożnik analityczny, który tak de facto mówi o tym jaką część całego związku stanowi analizowany przez ciebie jon (np. analizowana cześć stanowi 60% masy całego związku) to tym samym otrzymasz ile w tym osadzie strąciłeś analizowanego jonu.
Jeśli natomiast chodzi o współmierność kolby do pipety to jest to wielkość mówiąca ile pipetek o okręconej objętości można pobrać z kolby jednomiarowej.
Jeśli np. do analizy pobierasz 1 pipetkę to jeśli chcesz określić ile faktycznie miałeś masy w analizowanej próbce, która w całości znajduje się w kolbie, to wynik końcowy musisz wymnożyć jeszcze razy współmierność . Jeśli np. w takiej kolbie zmieści się 10 pipetek to wynik końcowy trzeba wymnożyć razy 10. Współmierność kolby do pipety oznaczamy najczęściej wielką literą W. Współmierność można przedstawić wzorem.
W przypadku opracowania wyników dla siarczanu baru omówionego wyżej, uwzględniając również współmierność kolby do pipet,y wynik końcowy (całkowitą ilość jonów siarczanowych w próbce znajdującej się w kolbie jednomiarowej) należałoby przestawić następującym wzorem:
Przykłady i zadania z tej tematyki znajdziesz w kursie „podstawy chemii analitycznej”.