facebook-icon tiktok-icon youtube-icon

Dachy. Geometria wykreślna

Dachy. Geometria wykreślna

 

W tym artykule omówimy elementy charakterystyczne dachu oraz policzymy 2 zadania.

Połać dachu - jest to obszar, na którym usadowione są dachówki. Powiedziałbym, że jest to dach właściwy.

Krawędź narożna - na rysunku doskonale widać, że krawędzią narożną nazywamy krawędź wypukłą dachu.

Krawędź koszowa - wklęsła krawędź dachu.

Kalenica - najwyższa część dachu.

Okap – można powiedzieć, że jest to miejsce, w którym zamocowana jest rynna. 

Mamy też kilka zasad, o których warto pamiętać, a mianowicie, kalenica zawsze jest równoległa do okapu natomiast krawędź narożna jest zawsze dwusieczną krawędzi dachu, czyli okapu.

Jak już poznaliśmy podstawowe definicje i reguły to przejdźmy to zadań!

Treść zadania

 Narysuj poprawnie wyglądający dach, którego wartość kąta musi być równa α. Budynek jest w kształcie prostokąta.

Co robimy na samym początku w tego typu zadaniach? Najpierw robimy dwusieczne kątów u podstawy budynku, czyli na prostokącie (patrz rysunek poniżej). Dwusieczne kątów to będą krawędzie naszego dachu. Tam, gdzie się spotkają dwusieczne mamy kalenice, czyli najwyższą część dachu. Punkty 1’ i 2’ jest to kalenica. Ona oczywiście musi być równoległa do okapu. To co jest pod prostą X12 to można powiedzieć jest widok z góry na nasz dach.  Natomiast obszar nad X12 to widok z boku, dzięki temu będzie widać na rysunku kąt krawędzi narożnej.

Następnie musimy przenieść punkty charakterystyczne na drugą stronę. Z tego powodu robimy rzutujące (cienkie linie) od punktu 1’ i 2’, a następnie korzystamy z prostej, ustawionej pod kątem. Przykładamy ją do punktu A’’=B’’. W miejscu, w którym ona przetnie rzutujące (cienkie linie) wychodzące z punktu 1’ i 2’ otrzymamy punkty 1’’ i 2’’.

Zadanie rozwiązanie.

 

W drugim zadaniu chodzi dokładnie o to samo tylko układ jest trochę bardziej skomplikowany. Spójrz na rysunek poniżej:

 

Rysunek wygląda tak jak byśmy mieli nałożone dwa prostokąty na siebie. Od czego zaczynamy zadanie? Schemat działania cały czas jest taki sam. Najpierw robimy dwusieczne wszystkich kątów.

A teraz zastanówmy się co się stanie, gdy zacznie padać deszcz? Oczywiście cała woda będzie musiała wędrować do okapu. Na dachu nie może być ani jednego miejsca, gdzie woda by się gdzieś zbierała. Narysujmy strzałkami jak woda będzie przemieszczała się po dachu.

Te dwusieczne układają nam się już w sensowną całość. No prawie, bo jeszcze nie do końca wiemy co zrobić, jak połączyć dach z przybudówki. Tutaj jeszcze nie wiemy jak sobie z tym poradzić. Dlatego w tym miejscu jeszcze nie połączyłem tych linii.

Jak to można ustalić? W tym momencie przydadzą się te strzałeczki odnoszące się do odpływu deszczu z połaci.

Zasada jest taka, że bierzemy 2 najbliższe strzałeczki (kolor czerwony na rysunku powyżej) będące na sąsiadujących ze sobą połaciach dachów. Robimy między nimi dwusieczną kąta. A następnie wstawiamy taką dwusieczną w zielony punkt, bo on na pewno należy do jednej i drugiej połaci dachu. To samo robimy po drugiej stronie. Dzięki temu widzimy w jaki sposób połączyć jedną połać z drugą, gdzie musi być między nimi krawędź.

Przerzucenie widoku z góry na widok od boku znając kąt dachu to już bułka z masłem. Poniżej rozwiązanie.

Jeśli masz problem ze zrozumieniem tych zadań to zamieściłem na YouTube , na moim kanale filmik, na którym bardziej szczegółowo to tłumaczę. https://www.youtube.com/watch?v=xGPYShh9MaI&t=3s

 

Jeśli natomiast szukasz jeszcze więcej zadań tego typu to zapraszam do mojego kursu -Geometria wykreślna

https://fizyka-kursy.pl/kurs/geometria-wykreslna


Powiązane wpisy: