facebook-icon twitter-icon youtube-icon


Rama z komora zamkniętą - Sposoby otwierania ram z komorą zamkniętą

Wielu studentów jak słyszy, że ma do czynienia z ramą z komora zamknięta to czują aż dreszczyk na plecach. Zupełnie niepotrzebnie! Otwieranie ramy jest naprawdę łatwe! Ale zamiast zanudzać cię tym wstępem przejdźmy od razu do konkretów. 

Poniżej rama z komora zamknięta. Po co należy otworzyć ramę? Hmm  a jak do tej pory obliczałeś moment? A no należało przeciąć analizowany pręt i obliczyć moment gnąc albo z prawej albo z lewej strony przecięcia prawda? W linku poniżej przesyłam nagranie, w którym przypomnisz sobie jak oblicza się momenty gnące, siły tnące i siły osiowe https://www.youtube.com/watch?v=8ll3WnkgHPY

Poniżej zdjęcie ramy z komora zamknięta.

Powiedźmy, że chcemy obliczyć moment na belce (1-A). W tym celu przeciąłem ją w jakiejś odległości x od początku układu. Następnie analizujemy wszystkie siły po lewej albo po prawej stronie przecięcia. Jest jednak mały problem. Ze względu na to, że mamy komorę zamkniętą to analizowanie układu z lewej albo z prawej strony powoduje, że układ nam się zapętla i wracamy do miejsca przecięcia tak jak na zdjęciu poniżej.  

Nie ma się od razu co załamywać! Jest metoda rozwiązywania takich układów. Wystarczy taką ram otworzyć (wyciąć kawałek pręta) i po sprawie. Ale czy takie wycinanie kawałka pręta jest zupełnie bezkarne? A no nie! Jeśli przetniemy pręt tak jak na zdjęciu powyżej to w miejscu przecięcia pojawi się siła tnąca, siła osiowa oraz moment siły. 

A więc jak przecięlibyśmy właśnie w tym miejscu to do obliczenia mielibyśmy 3 niewiadome. Hmmm trochę dużo, prawda? Pierwsze co przychodzi do głowy „a czy dałoby radę jakoś ograniczyć ilość niewiadomych?” Odpowiedź jest prosta! No pewnie, że tak! Na pewno pamiętasz, że przegub nie przenosi momentów. Tak więc jak przetniemy układ w przegubie to na pewno nie pojawi się moment. 

Przecięcie w przegubie na pewno jest lepszym rozwiązaniem niż to pierwsze, bo mamy o jedną niewiadomą mniej.  

Jest jeszcze jedna opcja. Jeżeli w układzie masz pręt przegubowo przegubowy i nie jest on obciążony żadną siłą to przecięcie takiego pręta powoduje pojawienie się tylko siły osiowej. A więc w takich prętach pojawia się tylko jedna niewiadoma.  

 

 

U nas w układzie jest taki pręt, więc nie ma się co zastanawiać najlepiej przeciąć układ właśnie na pręcie 2-4. A w miejscu przecięcia pojawi się tylko i wyłącznie siła osiowa.   

 

Dobra to już wiemy, jak można przecinać komory zamknięte. Pytanie jak obliczać siły pojawiające się w miejscu przecięcia? I tutaj musze cię uspokoić :) To akurat jest łatwizna, bo oblicza się to dokładnie tak samo jak reakcje. Dodatnie zwroty sił i momentów poniżej.  

 

Obliczmy moment względem punktu 1 z prawej strony.  

 

W taki właśnie prosty sposób oblicza się siły w miejscu przecięcia. Jedyne co musisz umieć to obliczać reakcje w podporach. Nic więcej! Mając już obliczone siły w miejscu przecięcia następnie możemy przejść do obliczania sił wewnętrznych, czyli momentu gnącego, siły tnącej i siły osiowej. Interesują cię zadania z komora zamkniętą? Zapraszam do moich 2 kursu. Pierwszy to Ramy a drugi to Podstawy statyki budowli. W obu tych kursach znajdziesz tego typu zagadnienia.  

 


Powiązane wpisy: