facebook-icon tiktok-icon youtube-icon

Ramy


Kurs RAMY: Wszystko, co musisz wiedzieć

W trakcie tego kursu zgłębisz kompletną wiedzę na temat RAM. Oferujemy kompleksowe podejście, obejmujące wszystkie możliwe warianty zadań spotykanych na kolokwiach. Od prostych ram do bardziej zaawansowanych konstrukcji, takich jak ramy z prętami zakrzywionymi, wycinkami koła, parabolicznymi czy z komorami zamkniętymi – wszystko to znajdziesz w naszym kursie.

Kompleksowe podejście do zagadnień RAM

Nasze materiały są doskonale przygotowane, aby zapewnić pełne zrozumienie zagadnień. Zadania są szczegółowo tłumaczone, a my staramy się omówić każdy aspekt problemu, zapewniając klarowne wyjaśnienia.

Nie ograniczamy się do jednego rodzaju zadań – nasz kurs obejmuje różnorodne przypadki, z którymi możesz się spotkać na egzaminach czy kolokwiach. Dzięki temu możesz skutecznie przygotować się do testów w krótkim czasie.

W naszej ofercie zapewniamy czasowo nieograniczony dostęp do materiałów szkoleniowych w formie nagrań wideo dostępnych online. Nie pobieramy miesięcznych opłat – po zakupie kursu masz stały dostęp do wszystkich materiałów. Niezależnie od tego, czy preferujesz naukę w nocy, rano, w podróży czy w wolnym czasie, nasze materiały są dostępne dla Ciebie o dowolnej porze.

Komfort nauki jest dla nas priorytetem. Dlatego oferujemy elastyczne warunki nauki, które pozwalają Ci uczyć się w dogodnym dla Ciebie czasie i miejscu.

Przekonaj się sam, jak skuteczna może być nauka z naszym kursem RAM. Poniżej znajdziesz szczegółowy spis treści.

Przykładowe zadania

Spis treści

Korepetycje – Ramy 

1) Niezbędnik – łączna długość nagrania: 28'10''
– pochodne w nowej formie:) Pokazanie do czego i po co będziemy je wykorzystywać w tym kursie (wszystko poparte przykładami).
– rodzaje podpór i omówienie jakie reakcje one generują.

 

- pokazanie w jaki sposób wyznaczyć statyczną wyznaczalność i geometryczną niezmienność układów.

- moment siły - co to jest, jak to należy rozumieć i dlaczego tak to wygląda i jak to odnieść do momentu zginającego, który jest wykorzystywany w mechanice

- omówienie metodyki rozwiązywania zadań.

 

1) Zadania cz. 1 – łączna długość nagrania: 41'55''
W pierwszym zadaniu rozwiązaliśmy ramę z dwoma podporami. Jedna przegubowo przesuwna, druga przegubowo nieprzesuwna. Układ jest statycznie wyznaczalny. W układzie mamy obciążenie ciągłe punktowe i moment. W zadaniu należy wyznaczyć reakcje w podporach, momenty gnące, siły tnące i osiowe oraz narysować wykresy.

 

3) Zadania cz.2 – łączna długość nagrania: 50'35''
W tym zadaniu mamy do czynienia z ramą składającą się z czterech belek. Pomiędzy belkami znajduje się dodatkowy przegub. Rama jest obciążona siłą ciągłą oraz siłą skupioną. W układzie mamy dwie podpory przegubowo nieprzesuwne. W zadaniu należy sprawdzić statyczną wyznaczalność i geometryczną niezmienność oraz obliczyć reakcje w podporach i wyznaczyć momenty gnące, siły tnące i siły osiowe oraz narysować ich wykresy.

 

4) zadania cz. 3 – łączna długość nagrania: 52'54''

W tym zadaniu mamy ramę składającą się z 3 belek. Rama umieszczona jest na podporze przegubowo przesuwnej, a drugi koniec zamocowany poprzez utwierdzenie. W układzie mamy obciążenie ciągłe, punktowe oraz moment. Jest to rama z prętem ukośnym.

 

5) zadania cz. 4 – łączna długość nagrania: 44'52''

W kolejnym zadaniu mamy bardzo podobną ramę co w zadaniu wcześniejszym, ale sposób rozwiązania jest znacznie bardziej zawiły. Wszystko oczywiście przez siłę ciągłą, która jest nad belką ukośną.

 

6) zadania cz.5 – łączna długość nagrania: 48'36''

Pierwsze zadanie, w którym mamy ramę z prętem zakrzywionym w półokrąg. W zadaniu wytłumaczyliśmy bardzo szczegółowo w jaki sposób przejść z układu kartezjańskiego (x,y) na układ biegunowy lub inaczej mówiąc kątowy, żeby ułatwić sobie obliczanie siły tnącej i siły osiowej. Belka jak widzisz z obu stron jest obciążona siłą ciągłą. Jedna z podpór jest przegubowo przesuwna, a druga to utwierdzenie. W ramie znajduje się dodatkowo przegub.

 

7) zadania cz.6– łączna długość nagrania: 49'18''

Rama z komorą zamkniętą. Dodatkowo w ramie mamy półokrąg, a jeden z prętów jest pod kątem alfa do poziomu. Układ jeszcze bardziej skomplikowany niż ten poprzedni. W zadaniu bardzo dokładnie wytłumaczyliśmy w jaki sposób otworzyć komorę i jak należy przeprowadzić obliczenia. 

8) zadania cz.7  – łączna długość nagrania: 42'06''

Pierwsza rama z prętem parabolicznym. W zadaniu pokazaliśmy dwie metody wyznaczania równania paraboli i szczegółowo pokazaliśmy po co to robimy i jak należy to wykorzystać w obliczeniach momentu gnącego, siły tnącej i siły osiowej.

9) zadania cz.8 – łączna długość nagrania: 37'19''

W tym zadaniu mamy ramę która jest połączeniem wycinka paraboli i wycinka kołowego. W tym zadaniu podsumowaliśmy wszystko to co powinieneś umieć jeśli chodzi o parabole i wycinki kołowe. W części parabolicznej oczywiście trzeba było wyznaczyć równanie paraboli natomiast w wycinku kołowym zastąpiliśmy układ kartezjański na układ biegunowy.

Ostatnia rama jest przeznaczona do samodzielnego policzenia. W nagraniu znajdziesz pełne rozwiązanie, ale już bez komentarza. Rama generalnie nie jest skomplikowana, ponnieważ składa się tylko z dwóch belek, ale jest tutaj obciążenie ciągłe,  siła punktowa i w ciekawy i szybki sposób możesz sprawdzać czy nauczyłeś się tego co przekazywałem Ci przez cały kurs.  Powodzenia na kolokwium:)