facebook-icon tiktok-icon youtube-icon

Ramy


Wszystko na temat RAM :)

W tym kursie dowiesz się wszystkiego na temat ram. Rozwiązaliśmy w zasadzie wszystkie możliwe kombinacje spotykane na kolokwiach. Ramy proste, z prętami zakrzywionymi, wycinki koła czy ramy paraboliczne albo z komorami zamkniętymi. Tego wszystkiego nauczysz się dzięki temu kursowi. Poniżej zamieściliśmy przykładowe zadanie oraz zdjęcia ram, z którymi się mierzyliśmy w trakcie tego kursu.

W naszych kursach wszystkie zagadnienia są tłumaczone od A do Z. Niczego nie pomijamy (sprawdź nasze metody w przykładowym zadaniu poniżej).

W kursie uwzględniliśmy cały przekrój przypadków, z którymi możesz się spotkać na kolokwium czy egzaminie. Chcesz się przygotować do egzaminu naprawdę szybko? Świetnie trafiłeś! Jeśli masz  mało czasu to przeglądanie książek, w których te zagadnienia są tłumaczone zawiłym językiem niewiele Ci dadzą. My pracujemy na konkretnych przykładach rozwiązując zadanie, cały czas tłumacząc skąd się co bierze, dlaczego tak a nie inaczej. Autentycznie nauczysz się rozwiązywać ramy, czyli układy, które zawsze na każdym kolokwium są najwyżej punktowane. 

Co Ci proponuję? Czasowo nieograniczony dostęp do materiałów (nagrań wideo) dostępnych w wersji online o każdej porze. Na naszej stronie nie ma abonamentu. Uzyskujesz dostęp nieograniczony czasowo. Lubisz się uczyć w nocy? A może rano? W autobusie? Czy na korytarzu przed zajęciami? Dzięki nam to żaden problem. W procesie uczenia najważniejszy jest komfort nauki i przyjazne warunki do przyswajania wiedzy. Przyznaj sam, że chyba lepiej uczyć się w domu o godzinie która Tobie odpowiada niż zmęczony i głodny po uczelni, albo po pracy zawodowej umawiać się na korepetycje o godzinie która Tobie  odpowiada. Taki komfort nauki masz dzięki nam, bo ty sam decydujesz kiedy i ile czasu poświęcasz na naukę.  

Szczegółowy spis treści poniżej.

Przykładowe zadania

Spis treści

Korepetycje – Ramy 

1) Niezbędnik – łączna długość nagrania: 28'10''
– pochodne w nowej formie:) Pokazanie do czego i po co będziemy je wykorzystywać w tym kursie (wszystko poparte przykładami).
– rodzaje podpór i omówienie jakie reakcje one generują.

 

- pokazanie w jaki sposób wyznaczyć statyczną wyznaczalność i geometryczną niezmienność układów.

- moment siły - co to jest, jak to należy rozumieć i dlaczego tak to wygląda i jak to odnieść do momentu zginającego, który jest wykorzystywany w mechanice

- omówienie metodyki rozwiązywania zadań.

 

1) Zadania cz. 1 – łączna długość nagrania: 41'55''
W pierwszym zadaniu rozwiązaliśmy ramę z dwoma podporami. Jedna przegubowo przesuwna, druga przegubowo nieprzesuwna. Układ jest statycznie wyznaczalny. W układzie mamy obciążenie ciągłe punktowe i moment. W zadaniu należy wyznaczyć reakcje w podporach, momenty gnące, siły tnące i osiowe oraz narysować wykresy.

 

3) Zadania cz.2 – łączna długość nagrania: 50'35''
W tym zadaniu mamy do czynienia z ramą składającą się z czterech belek. Pomiędzy belkami znajduje się dodatkowy przegub. Rama jest obciążona siłą ciągłą oraz siłą skupioną. W układzie mamy dwie podpory przegubowo nieprzesuwne. W zadaniu należy sprawdzić statyczną wyznaczalność i geometryczną niezmienność oraz obliczyć reakcje w podporach i wyznaczyć momenty gnące, siły tnące i siły osiowe oraz narysować ich wykresy.

 

4) zadania cz. 3 – łączna długość nagrania: 52'54''

W tym zadaniu mamy ramę składającą się z 3 belek. Rama umieszczona jest na podporze przegubowo przesuwnej, a drugi koniec zamocowany poprzez utwierdzenie. W układzie mamy obciążenie ciągłe, punktowe oraz moment. Jest to rama z prętem ukośnym.

 

5) zadania cz. 4 – łączna długość nagrania: 44'52''

W kolejnym zadaniu mamy bardzo podobną ramę co w zadaniu wcześniejszym, ale sposób rozwiązania jest znacznie bardziej zawiły. Wszystko oczywiście przez siłę ciągłą, która jest nad belką ukośną.

 

6) zadania cz.5 – łączna długość nagrania: 48'36''

Pierwsze zadanie, w którym mamy ramę z prętem zakrzywionym w półokrąg. W zadaniu wytłumaczyliśmy bardzo szczegółowo w jaki sposób przejść z układu kartezjańskiego (x,y) na układ biegunowy lub inaczej mówiąc kątowy, żeby ułatwić sobie obliczanie siły tnącej i siły osiowej. Belka jak widzisz z obu stron jest obciążona siłą ciągłą. Jedna z podpór jest przegubowo przesuwna, a druga to utwierdzenie. W ramie znajduje się dodatkowo przegub.

 

7) zadania cz.6– łączna długość nagrania: 49'18''

Rama z komorą zamkniętą. Dodatkowo w ramie mamy półokrąg, a jeden z prętów jest pod kątem alfa do poziomu. Układ jeszcze bardziej skomplikowany niż ten poprzedni. W zadaniu bardzo dokładnie wytłumaczyliśmy w jaki sposób otworzyć komorę i jak należy przeprowadzić obliczenia. 

8) zadania cz.7  – łączna długość nagrania: 42'06''

Pierwsza rama z prętem parabolicznym. W zadaniu pokazaliśmy dwie metody wyznaczania równania paraboli i szczegółowo pokazaliśmy po co to robimy i jak należy to wykorzystać w obliczeniach momentu gnącego, siły tnącej i siły osiowej.

9) zadania cz.8 – łączna długość nagrania: 37'19''

W tym zadaniu mamy ramę która jest połączeniem wycinka paraboli i wycinka kołowego. W tym zadaniu podsumowaliśmy wszystko to co powinieneś umieć jeśli chodzi o parabole i wycinki kołowe. W części parabolicznej oczywiście trzeba było wyznaczyć równanie paraboli natomiast w wycinku kołowym zastąpiliśmy układ kartezjański na układ biegunowy.

Ostatnia rama jest przeznaczona do samodzielnego policzenia. W nagraniu znajdziesz pełne rozwiązanie, ale już bez komentarza. Rama generalnie nie jest skomplikowana, ponnieważ składa się tylko z dwóch belek, ale jest tutaj obciążenie ciągłe,  siła punktowa i w ciekawy i szybki sposób możesz sprawdzać czy nauczyłeś się tego co przekazywałem Ci przez cały kurs.  Powodzenia na kolokwium:)