
Polecane z
kategorii
Mechanika i budownictwo - studia
Mechanika techniczna 1b
Długość korepetycji to 373 min, czyli ponad 6 h nagrań!
A więc 60 min korepetycji na poziomie studenckim za jedyne 11,24 zł!
CO TAK WŁAŚCIWIE ZYSKUJESZ?
- Nasze materiały otrzymujesz błyskawicznie, dostęp do nich jest 24h.
- Kurs podzielony jest na dwie części, w tym na część wykładową, w kursie znajduje się również mnóstwo zadań, które są doskonale wytłumaczone i rozwiązane krok po kroku.
- Błyskawicznie przygotujesz się do kolokwium i egzaminu, w każdym kursie z mechaniki zastosowano metodę zwiększającą szybkość uczenia. Kurs jest głównie skierowany do studentów, których programy studiów zawierają mechanikę lub wytrzymałość materiałów.
Podejmowane zagadnienia:
- wykład z mechaniki,
- obliczanie reakcji w podporach belki,
- wyprowadzenie wzoru na twierdzenia Schwedlera-Żurawskiego,
- rysowanie wykresów momentów gnących i sił tnących oraz sił osiowych dla belek,
Do Kursu dołączone są darmowe wzory z matematyki (wzory całkowe)
Usiądź wygodnie i włącz korepetycje z MECHANIKI .
Szczegółowy spis treści oraz darmowe tablice ze wzorami poniżej.
Wzory i schematy
Przykładowe zadania
Spis treści
Korepetycje mechanika techniczna 1b
1) Niezbędnik – łączna długość nagrania: 35’58”
- omówienie różnic między belką a kratownicą.
Odpowiadamy na pytanie dlaczego belka mimo iż składa się z jednego pręta jest trudniejsza w obliczeniach niż kratownica, która takich prętów posiada bardzo wiele.
- omówienie konwencji odnośnie znaków przy obliczaniu reakcji w podporach oraz reakcji wewnętrznych.
- omówienie rodzajów podpór oraz spodziewanych reakcji
- analiza belki. Omówienie sposobu obliczania idąc od strony lewej do prawej i na odwrót.
- siła ciągła. Sposób obliczeń.
- omówienie siły tnącej i metody jej obliczania.
- wyprowadzenie twierdzenia Schwedlera-Żurawskiego.
2) Mechanika techniczna 1b cz.1 – łączna długość nagrania: 36’37”
W nagraniu zostało omówione jedno zadanie. Belka z podporą przegubowo przesuwna i przegubowo nieprzesuwna wraz z siłami skupionymi przyłożonymi do niej. W zadaniu zostały obliczone reakcje w podporach, a następnie momenty gnące oraz siły tnące. Siły tnące zostały obliczone dwiema metodami tj. robiąc pochodną po momencie gnącym, a druga metoda to sumując siły przyłożone prostopadle do belki. Po wykonaniu obliczeń został sporządzony wykres momentów gnących, sił tnących oraz sił osiowych.
3) Mechanika techniczna 1b cz.2 – łączna długość nagrania: 49’29’’
W zadaniu należy obliczyć reakcje w podporach oraz sporządzić wykres momentów gnących, sił tnących i sił osiowych. W zadaniu pojawiła się siła ciągła prostokątna oraz siła skupiona pod kątem 45o do belki.
4) Mechanika techniczna 1b cz.3 – łączna długość nagrania: 38’08”
W zadaniu obliczonym w tym nagraniu mamy belkę z dwoma przedziałami, która posiada siłę ciągłą prostokątną oraz moment siły przyłożony do konstrukcji. W zadaniu mamy obliczyć reakcje podporach i zrobić wykresy.
5) Mechanika techniczna 1b cz.4 – łączna długość nagrania: 40’59”
W tym nagraniu obliczyliśmy dwa zadania. Znajdziesz tutaj belkę, do której jest przyłożona siła ciągła oraz dwa momenty siły. W drugim zadaniu znajdziesz belkę w utwierdzeniu. To jest pierwsze zadanie obliczane idąc od strony lewej do prawej i od prawej do lewej.
6) Mechanika techniczna 1b cz.5 – łączna długość nagrania: 54’19”
W tym nagraniu obliczyliśmy dwa zadania. Rozważaliśmy tutaj przypadek belki zamocowanej w utwierdzeniu posiadającą trzy przedziały. Belka była obciążona siła ciągłą prostokątną. W drugim zadaniu znajdziesz siłę ciągła trójkątną z dwoma podporami (przegubowo przesuwny i przegubowo nieprzesuwny).
7) Mechanika techniczna 1b cz.6 – łączna długość nagrania: 43’17”
W tym nagraniu również obliczyliśmy dwa zadania. W pierwszym zadaniu mieliśmy belkę zamocowaną w utwierdzeniu posiadającą jeden przedział i siłę ciągłą trójkątną. W drugim zadaniu mieliśmy również belkę zamocowaną w utwierdzeniu, ale belka posiadała dwa przedziały z dwoma siłami ciągłymi trójkątnymi. W każdym zdaaniu oczywiście obliczaliśmy reakcje w podporach oraz prowadziliśmy obliczenia dla momentów gnących, sił tnących i sił osiowych. Zadania zostały zakończone sporządzeniem wykresów.
8) Mechanika techniczna 1b cz.7 – łączna długość nagrania: 34’27”
W tym zadaniu rozwiązaliśmy zadanie, w którym belka posiada dwie podpory przegubowo przesuwne oraz jedna przegubowo nieprzesuwną. Oprócz tego w belce mamy dodatkowy przegub. Belka jest obciążona siłą ciągłą prostokątną. W zadaniu obliczyliśmy reakcje w podporach i przeprowadziliśmy sprawdzenie poprawności obliczeń plus obliczyliśmy momenty gnące, siły tnące oraz siły osiowe i wykonaliśmy wykresy.
9) Mechanika techniczna 1b cz.8 – łączna długość nagrania: 40’14”
Kolejne zadanie, w którym mamy do obliczenia belkę z przegubem. Belka jest obciążona siła ciągła oraz momentem siły. Belka jest przymocowana w układzie za pomocą łyżwy pionowej, podpory przebudowo przesuwnej oraz drugiej podpory przegubowo przesuwnej, ale usadowionej do podłoża pod kątem 45o. W zadaniu obliczyliśmy siły tnące, momenty gnące i siły osiowe, a wyniki umieściliśmy na wykresie.