facebook-icon tiktok-icon youtube-icon


Oblicz siły w prętach 6,7 oraz 8.

Zanim zaczniesz obliczenia w zadaniu to najpierw ponumeruj sobie węzły oraz pręty, jeśli nie masz tego zaznaczone na rysunku. To później ułatwia obliczenia w zadaniu.

 

Następnie należałoby zaznaczyć na ryskunku, a następnie obliczyć reakcje w podporach. Tego typu obliczenia realziowałem już bardzo wiele razy, reakcji w tym zadnaiu już nie będziemy obliczać tak żeby sobie trochę przyspieszyć obliczenia i przejść do meritum, czyli do omówinia metory Rittera. Jeśli na kolokwium twój prowadzący nie poda ci reakcji w podporach to w tym kroku musiałbyś to obliczyć. Wyniki podaje poniżej.

Następnie przechodzimy już do metitum, czyli do metody Rittera. W tym celu tak symbolicznie przecinamy naszą konstrukcję przechodząc przez pręty, w których mamy obliczyć siły wewnętrzne (patrz na czerowną linię na rysunku poniżej).

Po czym musimy jedną z połówek odrzucić, a w miejscu przeciętych prętów wstawć siły rozciągające (patrz na rysunek poniżej).

Zanim przejdziemy do obliczenia sił na przecięciu obliczymy sobie jeszcze wartosć kąta alfa. To będzie przydatne w dalszych obliczeniach

Jak już to wszystko wykonałeś to następnie możemy przejść do obliczenia sił wewnątrz przeciętych prętów. W tym celu wykorzystamy dobrze już nam znane warunki (patrz jak niżej).

A poniżej dokładne obliczenia .

 

To zadanie możesz również znaleźć na moim kanale YouTube. Link poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=6NG9aEkbdRc

 

Oprócz tego zapraszam do mojego kursu z Mechaniki technicznej 1a gdzie tego typu zadań znajdziesz znacznie więcej .


Powiązane wpisy: