Jak obliczyć siły w prętach 6, 7 i 8? Metoda Rittera w pigułce (i z humorem!)
Czas na trochę mechaniki, ale obiecuję, że będzie mniej suche niż ciasto bez polewy! Dziś zajmiemy się metodą Rittera, więc jeśli masz ochotę na szybkie obliczenia, przeskocz wprost do przecięcia prętów. W innym przypadku, zapraszam na jazdę z dawką śmiechu i konkretów.
1. Numerujemy węzły i pręty – bo bez tego ani rusz!
Zanim zaczniesz obliczać siły w prętach, potrzebujesz najpierw uporządkować chaos. Pamiętaj – numeracja to twój przyjaciel. Jeśli jeszcze nie ponumerowałeś węzłów i prętów, zrób to teraz. To jak grzebień do włosów w poranek po imprezie – wszystko musi być na swoim miejscu, żeby łatwiej było przejść do sedna.
2. Reakcje w podporach? Zrobione!
Czas na małe oszustwo (nie mów prowadzącemu)! W tym zadaniu reakcje w podporach są już policzone – nie ma co tracić czasu na podstawy, prawda? Jeśli jednak prowadzący na kolokwium nie poda reakcji, musisz to sam ogarnąć. Ale dzisiaj, drogi Czytelniku, jedziemy na skróty! Chciałbym przejść do meritum, czyli do omówinia metory Rittera.
3. Metoda Rittera – symboliczne cięcie konstrukcji (bez piły, spokojnie)
Następnie przechodzimy już do metitum, czyli do metody Rittera. W tym celu tak symbolicznie przecinamy naszą konstrukcję przechodząc przez pręty, w których mamy obliczyć siły wewnętrzne (patrz na czerowną linię na rysunku poniżej).
Patrz na czerwoną linię na rysunku
No i proszę – widzisz? To nasz magiczny „cięty” widok na pręty!
4. Odrzucamy połowę konstrukcji i rozciągamy pręty – jak na lekcji jogi!
Teraz wybieramy jedną z dwóch połówek konstrukcji – dowolnie! Następnie, tam gdzie „cięliśmy” pręty, wstawiamy siły rozciągające (bo wszyscy lubią trochę stretchingu). Gotowe? Super, to teraz czas na...
Zanim przejdziemy do obliczenia sił na przecięciu obliczymy sobie jeszcze wartosć kąta alfa. To będzie przydatne w dalszych obliczeniach
5. Liczymy siły w prętach – nie taki diabeł straszny!
Jak już to wszystko wykonałeś to następnie możemy przejść do obliczenia sił wewnątrz przeciętych prętów. W tym celu wykorzystamy dobrze już nam znane warunki (patrz jak niżej).
A poniżej dokładne obliczenia .
6. Obliczenia skończone – czas na relaks (i może obejrzenie filmu na YouTube)
Brawo! Właśnie policzyłeś siły w prętach 6, 7 i 8. Teraz możesz z dumą powiedzieć, że metoda Rittera nie ma przed tobą tajemnic. A jeśli nadal masz wątpliwości, zawsze możesz zajrzeć na mój kanał YouTube, gdzie to zadanie wyjaśniam krok po kroku (z popcornem w ręce, oczywiście!).
Link do mojego wideo znajdziesz poniżej: Obliczanie sił w prętach – film na YouTube
Dodatkowo, zapraszam do mojego kursu „Mechaniki technicznej 1a”, gdzie znajdziesz więcej takich zadań – bez suchych kawałków, tylko konkretne mięso (zadaniowe oczywiście)!