facebook-icon twitter-icon youtube-icon

Jednostka natężenia pola elektrycznego

Jednostka natężenia pola elektrycznego

 

Skoro trafiłeś na ten artykuł to znaczy, że już musisz wiedzieć co to jest natężenie pola elektrycznego. Gdybyś jednak miał jakieś wątpliwości to zachęcam do odwiedzenia mojego wcześniejszego artykułu https://fizyka-kursy.pl/blog/natezenie-pola-elektrycznego Znajdziesz w nim oprócz suchej teorii również parę przykładów obliczeniowych! Miłej lektury :)

Starczy już tego wstępu, przejdźmy do konkretów! Jak wiesz natężenie pola elektrycznego można obliczyć prawie dokładnie tak samo jak siłę Coulomba. Oba wzory różnią się między sobą tylko ilością ładunku w liczniku. Natężenie ma o jeden ładunek mniej.

W przypadku wzoru na Prawo Coulomba nikt nie ma wątpliwości co do jednostki. Siłę zawsze podaje się w Newtonach. Natomiast jeśli chodzi o bliźniaczo podobny wzór na natężenie pola eklektycznego już tak łatwo nie jest. Natężenie może zapisać w dwóch jednostkach! Albo N/C albo V/m. Pewnie się zastanawiasz z czego to wynika!? Pierwsza jednostka to prościzna. Natężenie pola można obliczyć dzieląc siłę przez ładunek. Jednostką siły jest Newton natomiast ładunku to Coulomb.

 

 Także zagadka pierwszej jednostki jest już rozwiązana.

A teraz ta druga jednostka, czyli V/m. Żeby to wytłumaczyć trzeba będzie się trochę więcej pogimnastykować, ale też damy sobie z tym radę:). Na początek trzeba wypisać wszystkie jednostki tworzące natężenie pola elektrycznego. Przenikalność elektryczną próżni podajemy w F/m, ładunek w Coulombach a odległość podajemy w metrach.

C/(F*m) można troszeczeczkę inaczej zapisać. Ucząc się o kondensatorach dowiesz się, że pojemność kondensatora można obliczyć dzieląc ilość zgromadzonego ładunku na okładkach kondensatora przez napięcie. Po przekształceniu poniższego wzoru otrzymujemy wzór na napięcie. Q czyli ilość zgromadzonego ładunku podajemy w Coulombach, natomiast C czyli pojemność kondensatora podajemy w Faradach. Z tego wynika, ze C/F można zastąpić przez V. Powyżej rozpisałem natężenie pola elektrycznego i tam pojawił się C/F. Już teraz wiesz, że coś takiego możesz zastąpić przez wolty.

Już teraz wiesz, że coś takiego możesz zastąpić przez wolty. Finalnie natężenie pola elektrycznego rzeczywiście można również zapisać jako V/m. Obie jednostki są poprawne i są stosowane w literaturze.

 

 

Zapraszam również do mojego kursu z elektrostatyki oraz do kursu z teorii pola elektromagnetycznego.

 

Elektrostatyka

https://fizyka-kursy.pl/kurs/elektrostatyka

Teoria pola elektromagnetycznego

https://fizyka-kursy.pl/kurs/teoria-pola-elektromagnetycznego-cz-1

 


Powiązane wpisy:


Kategoria: PRAWA FIZYCZNE

Dodaj komentarz

Lista komentarzy