Jak Tomek z AGH Podbił Świat Matematycznych Łamigłówek!
Wyjątkowe Zadanie - Trójkąty w Przestrzeni R3
Czy kiedykolwiek patrzyłeś na trójkąt i pomyślałeś: "Ciekawe, jaką ma powierzchnię w przestrzeni R3?" Nie? Cóż, Tomek z AGH na pewno tak! I wiecie co? Udało mu się to wyliczyć z taką precyzją, że aż zadzwoniliśmy do NASA, żeby podzielić się wynikami!
Drogi Tomku, zadanie masz w kieszeni!
Zacznijmy od tego, że Tomek wykonał zadanie celująco. Wyliczenia były tak dobre, że prawie zamówiliśmy dla niego złoty kalkulator! Warto jednak ujednolicić sposób zapisu, bo estetyka w matematyce też się liczy (podobno!). No i pamiętajcie: zapisujcie sobie dane! Bo bez tego, nawet największy matematyk może skończyć jak GPS bez sygnału - błądząc w obliczeniach.
Nie ma rzeczy niemożliwych
Powtórzmy to razem: Nie ma zadań bez rozwiązania! Chyba że zadanie skonstruował ktoś zbyt sprytny i sam się w tym zaplątał. Ale bez obaw, my jesteśmy tu, żeby rozwikłać nawet najtrudniejsze zagadki. Nic nie daje większej frajdy niż triumfalne wyliczenie powierzchni trójkąta i ta satysfakcja, że oto dokonaliśmy matematycznego cudu!
Oto co Tomek wyliczył!
Poniżej znajdziesz treść zadania oraz zdjęcie rozwiązania. Zadanie polegało na obliczeniu pola powierzchni trójkąta w przestrzeni R3 znając współrzędne wierzchołków. Tomek, wykorzystując współrzędne dwóch wektorów, wyczarował pole tego trójkąta niczym magik królika z kapelusza. Metoda Sarusa? Proszę bardzo! I dalej to już z górki. Zobaczcie sami na zdjęciu poniżej!
Zadanie dla Ciebie!
Oblicz pole trójkąta o wierzchołkach A(1,-1, 3), B(0, 2, -3), C(2, 2, 1). Jeśli chcesz, możesz sprawdzić swoje obliczenia, a potem śmiało powiedzieć: "Hej, Tomek, ja też to potrafię!"
A jeśli chcesz więcej...
To zapraszam do mojego kursu, gdzie czeka na Ciebie jeszcze więcej zagadek i łamigłówek, które rozwiążemy razem, śmiejąc się do łez (i kalkulatora)!