facebook-icon twitter-icon youtube-icon


Różnica między zderzeniami sprężystymi i niesprężystymi

Wow skoro tutaj trafiłeś znaczy ze faktycznie szukasz różnicy między zderzeniami sprężystymi a niesprężystymi. Cieszę się ze trafiłeś na mój artykuł. Przejdę już jednak do meritum. Pokażę różnicę między tymi zderzeniami a na końcu obliczymy jeszcze zadanie.

Poniższa grafika w błyskawiczny sposób tłumaczy różnice między obu zderzeniami.

W przypadku zderzeń niesprężystych działa tylko zasada zachowania pędu natomiast w przypadku zderzeń sprężystych działa zasada zachowania pędu oraz zasada zachowania energii (chodzi o energię kinetyczną). Skąd ta różnica? Z czego to wynika? Bardzo łatwo idzie to zrozumieć. W przypadku kulek które nie są sprężyste np. jakieś kule z plasteliny albo coś takiego to po ich zderzeniu zwykle się do siebie przyklejają i dalej przemieszczają się już razem.

W przypadku zderzeń sprężystych (np. z wykorzystaniem piłek albo kuleczek kauczukowych) zasada zachowania pędu nadal jest zachowana ale oprócz tego działa również zasada zachowania energii kinetycznej. Idea tego zjawiska jest taka że 100% energii kinetycznej przed odbiciem jest zachowana po odbiciu. Energia w przypadku tego typu zderzeń nie jest tracona na żadne tarcie, hałas przy zderzeniu czy chociażby ciepło. Rozpędzony układ posiada tylko energię kinetyczna i cała energia jest zamieniona ponownie tylko i wyłącznie na energię kinetyczną. To wystarczy nam już do obliczenia kolejnego zadania z tej tematyki.

Treść zadania: Dwie kule po zderzeniu centralnym zatrzymały się. Pierwsza kula miała masę 0,5kg, a druga  1kg.Szybkość pierwszej była równa 10m/s. Oblicz szybkość drugiej kulki.

To zadanie jest bardzo bardzo proste. Kuleczki poruszają się naprzeciw siebie. Po zderzeniu obie się zatrzymały. Gdybyśmy mieli doczynienia z piłeczkami idealnie sprężystymi piłeczki po zderzeniu by się od siebie odbiły. W tym przypadku się obie si zatrzymały a to oznacza że musi to być zderzenie niesprężyste czyli w tym przypadku działa tylko zasada zachowania pędu.

Pc= P1+P2

Skoro piłeczki się zatrzymały to ich pęd po zderzeniu jest równy zero. Waśnie dlatego możemy napisać to co poniżej:

0= P1+P2

0=V1*m1+ V2*m2

 Z powyższego równania widać, że pojawia się tutaj szukana przez nas szybkość. Po przekształceniu tego wzoru otrzymujemy że druga kuleczka musi się poruszać z szybkością 5m/s.

Zapraszam na mój kanał na YouTube znajdziesz tam nagrane to zadanie.  Zapraszam do subskrybowania:) https://www.youtube.com/watch?v=Myluc28Wz6M&t=4s

Oprócz tego jeśli szukasz więcej zadań tego typu to podsyłam jeszcze jeden artykuł na ten temat https://fizyka-kursy.pl/blog/zderzenia-niesprezyste-zadania-cz-2

 


Powiązane wpisy:


Kategoria: ZADANIA Z FIZYKI