facebook-icon tiktok-icon youtube-icon


Rozwiązanie zadania fizycznego: Zderzenie kulki metalowej z plasteliną – czyli fizyka z przymrużeniem oka!

Witajcie! W tym tygodniu przygotowaliśmy coś specjalnego – rozwiązanie zadania fizycznego od naszej czytelniczki Pauliny z Częstochowy. Czeka nas trochę nauki, odrobina humoru, a na końcu – odpowiedź, na którą wszyscy czekacie!

Jeśli lubicie zadania z fizyki, zaglądajcie na naszą stronę www.fizyka-kursy.pl i polecajcie nas znajomym – im więcej nas, tym weselej!

Zadanie: Metalowa kulka i plastelina – fizyczny duet doskonały!

Oto treść zadania:
Metalowa kulka o masie M znajduje się na końcu cienkiego pręta o długości L, który może się obracać (pomijamy masę pręta, bo kto by się przejmował takim drobiazgiem?). Kulka wychyla się o 180° ze swojego najniższego położenia i – BAM! – zderza się z kulką z plasteliny o masie m. Obie kulki się sklejają. Pytanie brzmi: Na jaką wysokość wzniosą się zlepione kulki?

 

 

Rozwiązanie krok po kroku – czyli jak obliczyć wysokość po zderzeniu?

Krok 1: Energia potencjalna na samym szczycie – spokój przed burzą

Kiedy nasza kulka jest na maksymalnym wychyleniu, pozostaje w absolutnym spoczynku. Nie posiada energii kinetycznej – cała jej energia to energia potencjalna. Można powiedzieć, że jest to spokój przed burzą!

Krok 2: Energia kinetyczna na samym dole – moment zderzenia!

Gdy kulka opada na dół, cała energia potencjalna zamienia się w energię kinetyczną. W tym momencie pręt nie próżnuje – daje jej rozpęd, aby po chwili kulka mogła zderzyć się z kulką z plasteliny i się do niej "przykleić".

Krok 3: Zasada zachowania pędu – bez zbędnego wysiłku

Mamy tutaj do czynienia z zasadą zachowania pędu. Pęd kulki metalowej przed zderzeniem musi być taki sam jak pęd zlepionych kulek po zderzeniu. Szybkość się zmienia, masa też, ale pęd jest niezmienny – to jest klucz do rozwiązania!

Wynik: Na jaką wysokość wzniosą się kulki?

Energia kinetyczna z momentu zderzenia przechodzi w 100% w energię potencjalną, gdy zlepione kulki osiągną swoją nową wysokość. Dokładne obliczenia są już na naszej stronie – wejdź i sprawdź więcej przykładów z fizyki!

Slajd1_1

 

Slajd2_1

 

Slajd3

 

Slajd4

Więcej zadań z działu PRACA, MOC, ENERGIA

Jeśli masz ochotę na więcej fizycznych przygód, koniecznie odwiedź nasz kurs „Praca, Moc, Energia”! Znajdziesz tam masę przydatnych zadań, teorii i porad, które pomogą Ci ujarzmić prawa fizyki.

Więcej teorii i artykułów znajdziesz na naszym blogu: Praca, energia i moc.


Powiązane wpisy:


Kategoria: ZADANIA Z FIZYKI