facebook-icon tiktok-icon youtube-icon


Zadanie na rozawiąznie


W tym tygodniu rozwiązaliśmy dla Was zadanie z dynamiki, które otrzymaliśmy od Magdy z Politechniki Śląskiej. Tego typu zadania są powszechne i często spotykane na kolokwiach. Podsyłamy Wam to zadanie, rozwiązaliśmy je dwoma metodami (między innymi przy wykorzystaniu zasad zachowania energii). Na pewno Wam się to przyda.
www.fizyka-kursy.pl 

Poniżej treść zadania:

Sanki zsuwają się ze szczytu toru o długości L pochylnego pod kątem do poziomu, a następnie wjeżdżają na tor prosty. Wzdłuż całego toru działa na sanki siła tarcia. Współczynnik tarcia na torze pochyłym wynosi f1 , zaś na torze prostym f2. Oblicz jaką drogę S przebędą sanki po torze prostym.

 Komentarz do zadania:

Najpierw rozpisałem siły jakie działają na sanki na całym torze ruchu.  

Mamy obliczyć odległość na jaką sanki się ześlizgną przesuwając się po płaskim podłożu. Mogę to obliczyć korzystając z kinematyki.  

Z przekształconego wzoru na drogę i przyspieszenie obliczę odległość na jaką zajadą sanki. Muszę tylko dowiedzieć się jaką szybkość będą miały sanki u podstawy góry oraz z jakim opóźnieniem będą się poruszać.

Można to zadanie również obliczyć korzystając z zasady zachowania energii, ale o tym więcej dowiesz się na zdjęciu zamieszczony poniżej :) Miłej lektury!

Slajd1_9 

Slajd2_5

Slajd3_1

Slajd4_1

Slajd5

Więcej  korepetycji z dynamiki znajdziesz w kursie online: http://fizyka-kursy.pl/kurs/dynamika-poziom-studencki  Znajdziesz tam: 

 


Brak powiązanych wpisów.


Kategoria: ZADANIA Z FIZYKI