Zdajesz w tym roku maturę?
Jeżeli tak, to dobrze trafiłeś! Po przeczytaniu tego wpisu z pewnością odetchniesz i inaczej spojrzysz na to wszystko, co wokół Ciebie się dzieje. Bo pewnie w tej chwili dzieje się mniej więcej tak:
Porada 1. Nie daj się zwariować, nie wszystko naraz!
Aby porządnie nauczyć się jakiegoś tematu, najpierw go wybierz:) Czyli skup się na jednym przedmiocie np. na matematyce, albo jeszcze ściślej na jednym jej dziale np. działaniach na liczbach, logarytmach (jak się ich uczyć znajdziesz tu Jak się uczyć działan na liczbach, logarytmów i procentów - kurs online z matematyki
Porada 2. Zminimalizuj przestrzeń!
Po prostu posprzątaj zbędne rzeczy, które mogą Cię dekoncentrować (najlepiej wywalić nawet to, o co nie podejrzewasz, że Cię to może rozproszyć). O komórce to rozumiem, że to jest jasne jak Słońce, że na ten czas ją nie wyłączamy (bo zawsze jakimś cudem sama może się włączyć...hmm?:) Ale ją wynosimy do innej przestrzeni!!! Z oczu mi ją!!!
Porada 3. By minimalizacja przestrzeni nie zamieniła się w odkurzanie pustyni!
Sprzątaj szybko, ale tylko to co masz na biurku, czyli tam gdzie w czasie nauki będzie sięgał Twój wzrok, a nie całe mieszkanie, strych i podwórek.
Porada 4. Rozgrzej umysł.
To znaczy rozwiąż 2-3 zagadki, by Twój mózg wprawił się w analityczne myślenie. Od koloru do wyboru łamigłówek znajdziesz tu Łamigłówki i zagadki
Porada 5. Maksymalne skupienie
Postaraj się przez pierwsze 30 minut maksymalnie się skupić, jak najwięcej przeczytać/rozwiązać zadań. 15minut poświęć na analizę tego co zrobiłeś/czego się nauczyłeś.
Porada 6. Czas na przerwę.
Czytając poprzednią poradę nie trudno się zorientować, że najlepiej robić przerwy po 45 minutach. Tak jak w szkole:) Badania wykazały, że naszą uwagę możemy skupić przez pierwsze 20 minut, później nasze zmysły słabną, mówimy tu o percepcji słuchowej i wzrokowej. A jak ma wyglądać przerwa?
Wstań, rozciągnij mięśnie rąk i pleców, zrób kilka przysiadów, napij się czegoś, najlepiej wody, bądź soku. Zrezygnuj z kawy i napojów energetyzujących.
Porada 7. Notatki
W jaki sposób robić notatki, czyli techniki szybkiego uczenia się znajdziesz w moim poprzednim wpisie Techniki szybkiego uczenia się . Dowiesz się stamtąd czym są mnemotechniki, jak robić mapę myśli, czym jest technika haków oraz łańcuchowa technika skojarzeń. Nauczysz się nawet ogromnej ilości tekstu w bardzo krótkim czasie.
Porada 8. Systematyczne powtarzanie materiału
Powtórz sobie chociaż to co robiłeś wczoraj. Nie zaczynaj nowego materiału bez powtórzenia starego. Taki jest nasz mózg, że jak mu się coś często przypomina to mu się to po prostu podświadomie samo zautomatyzuje.
Porada 9. Zdrowo się odżywiaj i spaceruj
Myślę, że nie muszę się tutaj rozpisywać. Jak się ciało będzie dobrze czuło, to mózg skupi się tylko na chłonięciu wiedzy a nie na bólu pleców czy żołądka:)
Mam nadzieję, że choć trochę nasze rady okażą się Wam pomocne. Życzę wszystkim, by ta "królowa nauk" , czyli matura z matematyki okazała się czystą przyjemnością. Dzisiaj macie dużo możliwości szybkiej nauki, nie trzeba jeździć do korepetytorów, ponieważ istnieją kursy online, które pozwalają zaoszczędzić wiele czasu.
Zachęcam do korzystania z kursów video przygotowujących do matury z matematyki oraz do matury z fizyki. Jeżeli jesteś już zainteresowany nauką do studiów, to wyprzedź kolegów! Do tego polecam Ci korepetycje z mechaniki technicznej, korepetycje z elektrotechniki, czy korepetycje z chemii fizycznej czy badań operacyjnych.
Wszystkie kursy online znajdują się na tej stronie www.fizyka-kursy.pl w zakładce "Kursy".
Matura z matematyki 2018. Naucz się bez problemu takich działów jak:
Działania na liczbach, procenty, logarytmy
Statystyka, kombinatoryka, prawdopodobieństwo
W tych kursach zadania są tak przygotowane, by każdy, nie mając pojęcia o niczym - zrozumiał je. Zadania są wybrane z arkuszy maturalnych z poprzednich lat.
Pozdrawiamy!