facebook-icon tiktok-icon youtube-icon


Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

Z pewnością każdy z nas próbował coś kiedyś zapamiętać, czegoś się nauczyć. Pamiętamy jakie to jest żmudne i monotonne. Inaczej jest jednak, gdy zna się odpowiednie techniki uczenia się.
Opowiem Wam teraz o mnemotechnikach, czyli technikach pamięciowych. Na podstawie psychologii pamięci, opracowano wiele metod pozwalających nam na szybsze zapamiętywanie, szybsze czytanie i odtwarzanie starych informacji z pamięci.

Techniki pamięciowe cieszą się wysoką popularnością. Techniki te są bardzo proste i przynoszą spektakularne efekty.
Pierwszą techniką, o której trzeba wspomnieć to technika haków. Jest to technika polegającą na zapamiętywaniu informacji, dzięki skojarzeniu ich z wcześniej utrwalonymi elementami, reprezentującymi kolejne liczby. A czym są tak właściwie haki? Otóż haki to kolejne reprezentacje liczb, skorelowane z odpowiednimi skojarzeniami.
np. 1 to ptak, 2 to drzewo, 3 to dom, 4 kosa a 5 to trawa.
Chcemy np. zapamiętać ciąg liczb 32145. Każdą cyfrę kojarzymy z odpowiednim hakiem, czyli będzie to brzmieć np. tak: dom położony jest blisko drzewa. Ptak usiadł na kosie, którą koszono wcześniej trawę.

Korzystną techniką zapamiętania ciągu elementów w określonej kolejności jest właśnie łańcuchowa technika skojarzeń. Technika ta opiera się głównie na pracy wyobraźni, czyli tak jak przed chwilą, układamy historię składającą się ze słów, które chcemy zapamiętać.
Wyobrażenia nawiązujące do naszych zmysłów i śmiesznych sytuacji dają nam największą szansę na zapamiętanie pożądanego ciągu słów.
Najważniejsze by zapamiętać pierwszy element łańcuszka, ponieważ bez niego nie odtworzy się całości.

Co zrobić, żeby przyspieszyć tempo naszego czytania? Są na to sposoby!
Jeżeli chcesz szybko czytać to musisz zapomnieć o powracaniu do przeczytanego tekstu. Wątek często przez to jest tracony, a nie jak się niektórym wydaje, że jak wrócimy do tekstu to go bardziej zrozumiemy.
Czytamy z reguły z szybkością taką, jaką mówimy i wydaje nam się, że szybciej nie można. Ale nic bardziej mylnego! Lepiej szybko przeczytać tekst i już mieć ogólne pojęcie o czym on jest. Tempo czytania tekstu można zwiększyć kilkakrotnie, a nawet do 10 razy szybciej!
Jednak żeby osiągnąć taki rezultat, trzeba systematycznie ćwiczyć i pozbyć się starych przyzwyczajeń czytania całymi wyrazami.
Trzeba pozbyć się wokalizacji! Czyli mówienia na głos czy w myślach tego co czytamy. Te wskazówki znacznie przyspieszą nam chłonięcie wiedzy z przeczytanych tekstów.

Ważną techniką szybkiego uczenia się są niewątpliwie notatki.
Ważne by były one dla nas przejrzyste. Czyli, do zrobienia przydatnej notatki stosujmy akapity, podkreślajmy ważne pojęcia, używajmy do tego kolorów, przydatne są również rysunki. Percepcja wzrokowa niewątpliwie odgrywa w nauce ogromną rolę.

Wskazane jest również tworzenie mapy myśli czy mapy pojęć. W celu jej utworzenia wykorzystujemy słowa - klucze i rysunki.
Zaletą tych map jest to, że uczymy się już w momencie ich tworzenia! Są dla nas przejrzyste, dlatego szybciej się zapamiętuje zawarte tam informacje.
Krótko mówiąc, mapę myśli rozpoczyna się od pojęcia zamieszczonego na środku obszaru, na którym tworzymy naszą mapę. Od tego wyrazu tworzymy kilkanaście głównych gałęzi odpowiadającym ważnym wątkom wyrazu centralnego. Następnie tworzy się dalsze odgałęzienia z pojęciami i opisem, czyli są to gałęzie szczegółowe.
Do tych pojęć wskazane jest tworzenie rysunków, używanie kolorów. Badacze już dawno stwierdzili, że nasz mózg nie zapamiętuje linearnie, dlatego ważne jest wykorzystywanie obrazków, nawet dźwięków , zapachów - a nie samych liter.

Pisanie zwykłych notatek to strata czasu i energii, piszemy wiele niepotrzebnych słów, które staramy się zapamiętać. Nie ma widocznych powiązań między pojęciami. Mamy tylko ciągły tekst.
Pamiętajmy, pamięć działa przez skojarzenia!

Ważne są powtórki materiału.
Proponuję następujący system powtarzania:
- od razu, czyli już po 1 próbie zapamiętania,
- po 1 godzinie,
- na drugi dzień,
- po tygodniu.

Ważnym elementem nauki jest relaks.
Taki stan jest korzystny ponieważ informacje zdobyte podczas takiego relaksu pozwalają nam na zapis tej wiedzy w pamięci długotrwałej.
Trzeba uważać, by podczas relaksu nie zapaść w sen, co może się zdarzyć.
Jednak w takim stanie odpoczynku szybciej się skupiamy. Nerwy tylko opóźniają naukę, lub niczego się wówczas nie uczymy mimo kilkugodzinnego ślęczenia nad książką.

Na koniec jeszcze ostatnia, moim zdaniem najważniejsza wskazówka - żeby naprawdę dobrze zrozumieć dany materiał, to zacznij po prostu uczyć innych, a wtedy niesamowicie szybko opanujesz na długo dane zagadnienia.
Jest jeszcze wiele innych technik szybkiego uczenia się, ja tylko wspomniałam o tych najbardziej popularnych. Pamiętaj jednak, najwięcej zawsze zapamiętasz poprzez samokształcenie.

 


Brak powiązanych wpisów.


Kategoria: CIEKAWOSTKI