facebook-icon tiktok-icon youtube-icon


Współczynnik Poissona: Mały, ale Wielki Bohater Wytrzymałości Materiałów

Hej, super, że tu jesteś! Skoro czytasz ten artykuł, to pewnie szukasz informacji o wytrzymałości materiałów. Daj mi chwilę, a obiecuję, że wyjaśnię ci wszystko w przyjazny i zrozumiały sposób. Zaczynamy!

W poprzednich artykułach o module Yanga i module Kirchhoffa tłumaczyłem, że naukowcy zauważyli coś niezwykłego: materiały przy rozciąganiu zachowują się proporcjonalnie. Co to znaczy? Jeśli zwiększymy siłę dwukrotnie, materiał wydłuży się też dwukrotnie. Jeśli trzykrotnie, to i wydłużenie będzie trzykrotne. Proste, prawda? Ale to nie wszystko!

Okazuje się, że to proporcjonalne zachowanie się materiałów kryje w sobie więcej tajemnic. Jedną z nich jest nasz bohater dnia - współczynnik Poissona. Ta liczba nie wzięła się znikąd, ale jest wynikiem dogłębnych obserwacji i eksperymentów.

Krótka powtórka z historii

W poprzednich artykułach mówiłem o podstawowych zasadach rozciągania materiałów. Warto je przeczytać, bo każdy kolejny krok to rozwinięcie pierwotnego odkrycia:

  1. Prawo Hooke'a i moduł Yanga
  2. Moduł Kirchhoffa

Czym jest współczynnik Poissona?

Wyobraź sobie, że rozciągasz gumkę. Co się dzieje? Oprócz tego, że staje się ona dłuższa, zaczyna się też zwężać. Im bardziej ją rozciągniesz, tym cieńsza się staje. To właśnie opisuje współczynnik Poissona!

Matematyczna magia

Im bardziej wydłużymy nasz materiał tym przekrój będzie proporcjonalnie mniejszy do wydłużenia.  To spostrzeżenie da się już zapisać za pomocą wzorów.

Jeśli przeczytałeś pierwszy artykuł, wiesz, że oznaczamy odkształcenie jako e. Kiedy materiał się zwęża, wprowadzamy kolejne oznaczenie ep ​. Możemy to zapisać tak:

eep

Aby wprowadzić współczynnik proporcjonalności, dodajemy liczbę Poissona ν

eep

I voilà, mamy wzór na współczynnik Poissona!

Gotowy na więcej?

Mam nadzieję, że teraz wszystko jest jasne. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej i zobaczyć, jak te zasady działają w praktyce, zapraszam do mojego kursu online z wytrzymałości materiałów. Znajdziesz tam mnóstwo wyjaśnionych przykładów i zadań, a wszystko to w zabawny i przystępny sposób: Kurs Wytrzymałość Materiałów.

Dzięki za uwagę i do zobaczenia na kursie!

 


Powiązane wpisy: