facebook-icon twitter-icon youtube-icon


Stała siatki dyfrakcyjnej

By zacząć w ogóle mówić o stałej siatki dyfrakcyjnej to najpierw trzeba wiedzieć co to jest dyfrakcja oraz interferencja, bo właśnie te zjawiska fizyczne są ściśle związane z siatką dyfrakcyjną. Na temat dyfrakcji i interferencji co nieco powiedziałem w moim wcześniejszym artykule z optyki https://fizyka-kursy.pl/blog/optyka-wstep

Jak już wiesz na czym polega zjawisko dyfrakcji oraz interferencji to teraz muszę jeszcze powiedzieć co to jest siatka dyfrakcyjna. Generalnie siatką dyfrakcyjną może być np. szkiełko, na powierzchni której bardzo blisko siebie zrobiłbyś równoległe rysy tak jak na zdjęciu poniżej:

Po co te rysy? Co dzięki temu zyskujemy?

Puszczając światło na taką siatkę dochodzi do zjawiska dyfrakcji, czyli ugięcia fali oraz interferencji, czyli wzmacniania i wygaszania światła dzięki czemu powstają tak zwane prążki interferencyjne. Zestaw takich prążków nazywa się widmem. Dzięki takiemu prostemu urządzeniu można obliczyć np. długość fali. Zadania z tej tematyki umieściłem w linkach poniżej:

https://fizyka-kursy.pl/blog/optyka-zadanie-1

https://fizyka-kursy.pl/blog/optyka-zadanie-2

Myślę, że po takiej dawce informacji można już wrócić do stałej siatki dyfrakcyjnej. Siatki dyfrakcyjne mogą różnić się między sobą ilością rys. Jedne mogą ich mieć więcej, drugie mniej. Właśnie z tego powodu przydałby się jakichś parametr, który by o tym coś mówił. Tym parametrem jest stała siatki dyfrakcyjnej. Jest to wielkość, która mówi o odległości między kolejnymi szczelinami na siatce dyfrakcyjnej. Czy w takim razie znając ilość szczelin na jakimś odcinku czy można ustalić odległość między szczelinami, a tym samym ustalić stałą siatki? Jasne! Nie ma problemu.

Rozważmy przypadek, że np. mamy 100 rys na 1mm.  Jak w takim razie ten 1mm podzielisz przez ilość rys to otrzymasz odległość między szczelinami, czyli szukaną przez nas stałą siatki.


Powiązane wpisy:


Kategoria: PRAWA FIZYCZNE