facebook-icon twitter-icon youtube-icon


Zadanie specjalne z działu fizyki - OPTYKA od Fizyka-kursy.pl

 

Na siatkę dyfrakcyjną puszczono 2 razy promień świetlny. Pierwszym razem o długości λ1, a drugim o długości λ2=780nm. Zauważono, że 6-ty prążek świetlny fali λ1 jest w tym samym miejscu co prążek 3 fali o długości λ2 Wyznacz długość fali.

 

Rozwiązanie:

Mamy do czynienia z siatką dyfrakcyjną, więc musimy skorzystać z tego wzoru:

dsinѲ=mλ

Ok. wiemy już z jakiego wzoru mamy skorzystać! Skoro mamy w tym zadaniu dwie sytuacje (2 promienie świetlne) to napiszmy do każdego z nich osobne równie.

 1 układ równań

 W pierwszym i drugim przypadku użyto dokładnie takiej samej siatki, więc stała siatki „d” w obu przypadkach musi być taka sama. Jeśli natomiast chodzi o kąt teta to również w obu przypadkach jest on taki sam. Skąd to wiem? Trzeci i szósty prążek są w tym samym miejscu, więc tworzą one dokładnie tan sam kąt.

Otrzymaliśmy 2 równania. Żeby z tego pierwszego równania wyliczyć ile jest równa λ1 to w miejsce niewiadomej dsinѲ musimy wstawić drugie równanie w wyniku czego otrzymałem to:

 2. rozwiązanie

 Gdzie znajdziesz więcej zadań tego typu? Zapraszam do naszego kursu z optyki. Jest to olbrzymie kompendium wiedzy z optyki. Ogromna ilość zadań. Mnóstwo wyprowadzonych wzorów. Świetne tłumaczenie. Dzięki tym korepetycjom  błyskawicznie nauczysz się optyki https://fizyka-kursy.pl/kurs/optyka-falowa


Powiązane wpisy:


Kategoria: ZADANIA Z FIZYKI