facebook-icon tiktok-icon youtube-icon


Rodzaje Przyspieszeń w Fizyce - Dowcipne Wprowadzenie do Kinematyki


Rodzaje Przyspieszeń w Fizyce

Fizyka może być trudna, ale kto powiedział, że nie może być też zabawna? Przygotuj się na przygodę z przyspieszeniami, która rozjaśni Twój dzień!


Podstawy Przyspieszenia - Zaczynamy od Zera (No, prawie)

Wartość przyspieszenia: Pamiętasz, jak na lekcjach fizyki mówiono, że przyspieszenie to różnica prędkości podzielona przez czas? No to mamy to! Przedstawiamy to równaniem jak niżej ​ Ale uwaga! Ten wzór jest jak sok pomarańczowy - dobry na start, ale później potrzeba czegoś mocniejszego.

1. przyspieszenie wzory

Wzory - Niezwykle Praktyczne, Choć Trochę Zawiłe

Drugi wzór na przyspieszenie jak niżej.​ To już bardziej jak espresso - mocne i precyzyjne. Stosujemy go, gdy mamy funkcję prędkości. Na studiach to Twoje codzienne śniadanie. Dzielimy prędkość przez czas, ale w sposób naprawdę maleńki.

 

2. przyspieszenie wzory

Oba wzory wyglądają podobnie tyle tylko, że ten drugi mówi o nieskończenie małych zmianach szybkości w czasie i stosuje się do sytuacji gdy z treści zadania znasz wzór funkcji szybkości, zgodnie z którą ciało przyspiesza.  Wówczas, żeby obliczyć przyspieszenie trzeba skorzystać z tego drugiego wzoru i zrobić pochodną szybkości po czasie (dokładnie coś takiego mówi ten drugi zapis, tak należy go czytać). Na studiach najczęściej analizuje się zadania, w których masz podaną funkcję szybkości, tak więc obliczenia musisz prowadzić korzystając z drugiego wzoru. Właśnie z tego powodu w książkach dla studentów najczęściej można spotkać ten drugi wzór, a nie pierwszy.

Jednostki Przyspieszenia - Zabawa z Metrami i Sekundami

Jednostką przyspieszenia jest metr na sekundę kwadrat (m/s²). Wyobraź sobie, że prędkość to Twój kot, a przyspieszenie to laser, za którym biegnie. Szybkość rośnie, kot wariuje, a Ty masz niezły ubaw!

3. jednostka przyspieszenia

 Inny Sposób na Przyspieszenie - Newton na Ratunek!

W dynamice mamy wzór na siłę. Siła równa się masa razy przyspieszenie. 

4. wzór na siłę

Przekształćmy go!​ To jakby powiedzieć, że jeśli Twój kot waży więcej, potrzebujesz większej siły, żeby go przesunąć z kanapy. Proste, prawda?

5. przyspieszenie wzory


Przyspieszenie w Ruchu Krzywoliniowym - Zabawna Geometria

 

6. tor ruchu kamienia

Ruch krzywoliniowy: Wrzucałeś kiedyś kamyk do wody? Jego tor to nie linia prosta, więc jest krzywy. Stąd nazwa! Wyobraź sobie, że kawałek tej krzywej możemy wpisać w okrąg.

Przyspieszenie dośrodkowe i styczne: W ruchu po okręgu możesz obliczyć przyspieszenie dośrodkowe oraz styczne do toru ruchu. To jak obracanie się na krześle biurowym - czujesz to przyspieszenie, prawda? Połącz te przyspieszenia, a otrzymasz wypadkowe przyspieszenie. Całkiem zawiłe, ale i zabawne!

Mały wycinek takiego zakrzywionego ruchu da się wpisać w okrąg ( dopasować do okręgu), a skoro tak, to przecież w ruchu po okręgu spokojnie możemy obliczyć przyspieszenie dośrodkowe czy też chociażby przyspieszenie styczne do toru ruchu. Można również zrobić wypadkową tych przyspieszeń, oznaczyłem ją na rysunku literką a.

7. przyspieszenie styczne

 

 Podsumowanie - Fizyka Może Być Zabawna!

Mam nadzieję, że udało się rozjaśnić temat przyspieszeń i wywołać uśmiech na Twojej twarzy. Fizyka nie musi być nudna, a przyspieszenie to tylko jeden z wielu jej fascynujących aspektów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszam do mojego kursu z kinematyki!

Zapraszam do mojego kursu z Kinematyki: Kinematyka - Poziom Studencki


Powiązane wpisy:


Kategoria: PRAWA FIZYCZNE