facebook-icon twitter-icon youtube-icon


Rezystancja zastępcza układu

W tym artykule dowiesz się w jaki sposób obliczyć rezystancję zastępczą układu gdy masz do czynienia z połączeniem szeregowym i równoległym. A co to jest ta rezystancja zastępcza? Zacznijmy może od wytłumaczenie pojęcia:) Jak masz układ składający się z wielu rezystorów to dla łatwości obliczeń można te wiele rezystorów zastąpić przez jeden, który będzie miał całkowitą rezystancję taką jak wszystkie rezystory zsumowane razem. Efekt jaki uzyskamy w obwodzie np. natężenie prądu nadal będzie dokładnie taki sam. Graficznie można to przedstawić jak poniżej:

Taki rezystor otrzymany z wielu innych nazywa się rezystorem zastępczym.

Takie działania w fizyce, to znaczy zastąpienie kilku elementów przez jeden, robi się bardzo często. Takim standardowym przykładem jest siła wypadkowa. Często w fizyce wiele sił zastępuje się przez jedną siłę wypadkową. Po co to robimy? Dokładnie z tego samego powodu! Znacznie łatwiej analizować układ gdy działa na niego tylko jedna siła. 

Po co Ci to piszę? Z oczywistego powodu jeśli coś wydaje się podobne do tego co już znasz i umiesz to dużo łatwiej się tego uczy:)

Teraz przejdźmy do szczegółów! W jaki sposób można sumować ze sobą rezystory żeby poprawnie obliczyć rezystancję zastępczą?

Połączenie szeregowe

Rezystory, które są połączone ze sobą szeregowo, czyli na jednym przewodzie jeden obok drugiego  zwyczajnie do sobie dodajemy.

Rz=R1+R2=10+20=30Ω

 

Polaczenie równoległe

W przypadku połączenia równoległego (rezystory są ustawione jeden pod drugim) można dodawać do siebie odwrotności rezystancji.

Gdy sprowadzimy to do wspólnego mianownika to finalnie otrzymujemy następujące równanie:

Ok. jak już rozumiesz idee rezystancji zastępczej i wiesz jak i po co się ją oblicza to myślę, że możemy przejść już do praktyki. Obliczymy zadanie:)

 

Treść zadania: Oblicz rezystancję zastępczą układu przestawionego poniżej.

W powyższym układzie od razu rzuca się w oczy, że rezystor trzeci i czwarty są połączone równolegle.

W tym momencie trzeci i czwarty rezystor można zastąpić przez rezystor zastępczy. On będzie połączony szeregowo z pierwszym rezystorem.

W kolejnym kroku możemy dodać do siebie rezystory R1 i Rz1 , ponieważ są one połączone szeregowo.

Rz2=R1+Rz1=10+17,1=27,1 Ω

Gdy zastąpimy to połączenie przez Rz2 otrzymamy układ wyglądający w następujący sposób:

Po tych przekształceniach znowu otrzymaliśmy połączenie równoległe. Rezystancję zastępczą tego połączenia możemy obliczyć jak poniżej:

 

To zadanie znajdziesz u mnie na YouTube link poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=BysQdHok0UI&t=11s

Oprócz tego zapraszam do mojego kursu z prądu stałego


Powiązane wpisy:


Kategoria: PRAWA FIZYCZNE