facebook-icon twitter-icon youtube-icon

Prawo Daltona

Prawo Daltona

 

Prawo Daltona zostało opublikowane w roku 1810r. przez Johna Daltona i odnosi się ono do ciśnienia gazu. Szczerze mówiąc to prawo jest bardzo logiczne i proste. Sam się przekonasz czytając ten krótki artykuł.

Ciśnienie całkowite panujące w układzie jest równe sumarycznie ciśnieniu parcjalnemu każdego ze składników. Można to przedstawić za pomocą poniższego wzoru:

pc=pa+pb+pc

A więc mówiąc tak po ludzku jak masz szczelnie zamknięte naczynie, a w środku na przykład 3 gazy (nazwijmy sobie je „a,b,c”) to całkowite ciśnienie panujące w układzie jest równe ciśnieniu jakie wywiera każdy ze składników z osobna. 

Dodatkowo skoro ciśnienie całkowite jest równe sumie ciśnień parcjalnych każdego ze składników to ciśnienie parcjalne można obliczyć znając np. ułamek molowy danego składnika oraz ciśnienie całkowite.

pa=ya*pc

Jeśli np. gaz „a” zajmuje 70% wszystkich składników gazowych w układzie, a ciśnienie całkowite jest równe np. 10 atm to znaczy, że ciśnienie parcjalne, czyli ciśnienie jakie wywołuje sam składnik „a” jest równe 7 atm.

Prawo Daltona wykorzystałem w  praktyce w 2 kursach z chemii fizycznej. Poniżej znajdziecie linki do kursów:

Równowagi fazowe w układach jednoskładnikowych

https://fizyka-kursy.pl/kurs/rownowagi-fazowe-w-ukladach-jednoskladnikowych

Równowagi fazowe w układach dwuskładnikowych

https://fizyka-kursy.pl/kurs/rownowagi-fazowe-w-ukladach-dwuskladnikowych

Można by się zastanowić dlaczego akurat w tych kursach jest ono wykorzystywane? Prosta sprawa, w układach, w których następuje równowaga fazowa między cieczą a gazem do opisu gazu można wykorzystać Prawo Daltona i z tego właśnie powodu to prawo akurat w tych kursach jest wykorzystywane.

 


Brak powiązanych wpisów.


Kategoria: CHEMIA FIZYCZNA

Dodaj komentarz

Brak komentarzy do tego wpisu.