facebook-icon tiktok-icon youtube-icon

Równowagi fazowe w układach jednoskładnikowych


Korepetycje trwają 160 min, a więc prawie 3h nagrań!

60 min korepetycji z przemian fazowych w układach jednoskładnikowych na poziomie studenckim za jedyne 26 zł!

Korepetycje, kursy online z chemii fizycznej – przemiany fazowe w układach jednoskładnikowych. Co tak właściwie zyskujesz?

- 16 zadań bardzo szczegółowo omówionych.

- Wyprowadzenie i omówienie wszystkich wzorów wykorzystywanych w dziale chemia fizyczna.

- Nieograniczony czasowo dostęp do kursów, korepetycji online z chemii fizycznej.

- U nas na stronie nie ma abonamentu na wiedzę. Można z niej korzystać w nieograniczonym czasie.

- Dzięki naszym materiałom możesz uczyć się zawsze wtedy kiedy chcesz. Lubisz uczyć się wieczorami, w nocy a może z samego rana? Dla naszych korepetycji to nie stanowi żadnej przeszkody. Dzięki tej metodzie nauki możesz uczyć się o każdej porze.

- Nie trać czasu jadąc na uczelnie w tramwaju czy autobusie. Z tych materiałów możesz również korzystać na urządzeniach mobilnych.

- Masz mało czasu do kolokwium? Może zostało Ci ostatnie parę godzin nauki? Dzięki naszym kursom zrozumiesz tą tematykę błyskawicznie. Dostęp do nagrań uzyskuje się niemal natychmiast!

W kursie omówiliśmy takie tematy jak:

- entalpia, entropia, entalpia swobodna przemiany fazowej

- reguła faz Gibbsa

- równanie Claudiusa Clapeyrona  

- wyprowadzenie prawa Kirchhoffa

- przeliczanie ciśnień z torów i wysokości słupa rtęci na paskale.  

Zapraszam również do mnie na bloga. Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych artykułów z chemii fizycznej praz z innych przedmiotów.

Spis treści poniżej:

Przykładowe zadania

Spis treści

1)        Niezbędnik –czas nagrania: 50'37''

-  Podstawowe pojęcia z matematyki tj. dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych; działania na potęgach i pierwiastkach,

- Własności logarytmów i działania na logarytmach,

- W chemii zawsze przyda się umiejętność przeliczania jednostek. W tym kursie również, dlatego w tym nagraniu musiało się to znaleźć.

- Demonstracja jaki sposób poprawnie przekształcać równania i wzory aby robić to zgodnie ze sztuką.

- Najszybsza metoda rozwiązywania układów równań.

- Omówienie reguły faz Gibbsa oraz stopni swobody.

-   Wyprowadzenie równania Clausiusa- Clapeyrona.

- Omówienie przemian fazowych pierwszego i drugiego rodzaju.

- Wyprowadzenie równania na prawo Kirchhoffa.

- Omówienie w jaki sposób przeliczać ciśnienie w torach, czy wysokość słupa rtęci na paskale.
                

 2)    Zadania cz.1 – długość nagrania: 25'47''

         W tym nagraniu obliczyliśmy 3 zadania.

- Znając standardowe entalpie spalania diamentu oraz grafitu oraz ich entropie molowe należy obliczyć standardową entalpię swobodną przemiany fazowej oraz ustalić, która odmiana alotropowa węgla jest trwalsza.

- W zadaniu rozważa się sytuację po odparowaniu acetonu w temperaturze wrzenia pod ciśnieniem normalnym. Znając dodatkowo standardową entalpię parowania w zadaniu, należy obliczyć ciepło, pracę, zmianę energii wewnętrznej, entalpię, entropię, energię swobodną i entalpię swobodną.

- W zadaniu mamy do czynienia z przechłodzoną cieczą. W tym zadaniu należy obliczyć entalpię, entropię i entalpię swobodną.

 

3)    Zadania cz.2 –   długość nagrania: 34'10''

       W tym nagraniu zostały wyliczone 3 zadania.  

-W zadaniu należy obliczyć jakie będzie ciśnienie w zbiorniku jeśli podwyższymy temperaturę z -29,9oC do 40 oC. Z treści zadania znana jest entalpia parowania.

- Oblicz temperaturę topnienia jeśli w treści zadania jest podana, gęstość fazy stałej i fazy ciekłej, ciepło parowania i ciepło sublimacji.

-  W kolejnym zadaniu należy obliczyć ciepło parowania, prężność par w punkcie potrójnym, ciepło topnienia oraz ciepło sublimacji. Z treści zadania znasz temperaturę krytyczną, ciśnienie krytyczne, temperaturę wrzenia i topnienia w ciśnieniu normalnym, temperaturę punktu potrójnego oraz gęstości fazy ciekłej i stałej.

4)   Zadania cz.3  – długość nagrania: 23'47''

     Rozwiązałem tutaj 3 zadania.

- W pierwszym zadaniu należy obliczyć ciśnienie przemiany fazowej. W zadaniu jest rozpatrywana sytuacja gdy nie można uznać, że entalpia przemiany fazowej jest niezależna od temperatury. W zadaniu należy wyprowadzić funkcję entalpii przemiany fazowej, a do tego celu należy wykorzystać ciepła molowe dwóch odmian alotropowych.

- Oblicz  temperaturę i prężność par punktu potrójnego znając funkcję prężności par od temperatury nad substancją ciekłą i stałą.

- W kolejnym zadaniu należy obliczyć entalpię parowania eteru dietylowego znając funkcję prężności od temperatury.

5)   Zadania cz.4  – długość nagrania: 26'10''

W tym nagraniu rozwiązaliśmy 7 zadań.

-  Znając funkcję prężności par od temperatury należy obliczyć entalpię parowania.

- W kolejnym zadaniu funkcją prężności par od temperatury jest funkcja logarytmu dziesiętnego, a nie tak jak było to do tej pory - logarytmu naturalnego. W zadaniu również należy obliczyć entalpię parowania.

- W treści zadania są podane dane jak zmieniała się prężność par na skutek podnoszenia temperatury o 1 kelwin. Na podstawie danych doświadczalnych należy wyznaczyć średnią wartość entalpii parowania.

- Znając entalpię parowania tlenu, ciśnienie i temperaturę, przy którym następuje wrzenie należy obliczyć ile wynosi temperatura wrzenia pod innym ciśnieniem.

- W kolejnym zadaniu należy obliczyć entalpię i entropię topnienia.

- Obliczenie temperatury krzepnięcia.

- Zadanie z laboratorium z chemii fizycznej. Znając prężności par w różnych temperaturach należy obliczyć entalpię parowania.