facebook-icon twitter-icon youtube-icon

Pole magnetyczne Ziemi, skąd się ono bierze?

Pole magnetyczne Ziemi, skąd się ono bierze? 

 

Pomimo 2019 roku nadal mówimy tylko o teorii, która mówi, że proces powstawania pola magnetycznego Ziemi zawdzięczamy zjawisku, które nosi dość długą i skomplikowaną nazwę, a mianowicie proces ten nazywa się dynamem magnetohydrodynamicznym.

 

Cały proces zaczyna się głęboko pod naszymi stopami (ok. 3000 km) w jądrze zewnętrznym Ziemi, w którym panuje niewyobrażalna temperatura, ok. 5000 stopni Celsjusza. Jądro te wypełnione jest płynnym stopem żelazowo-niklowym (ma on dobrą przewodność eklektyczną). 

 

Ciecz ta jest w nieustannym ruchu, ponieważ występują w niej procesy konwekcji cieplnej polegające na unoszeniu się materii silniej ogrzanej, która znajduje się bliżej jądra do obszarów mniej ogrzanych znajdujących się dalej od jądra ziemi. W wyniku konwekcji cieplnej i ruchu obrotowego Ziemi, oraz dużej powierzchni jądra Ziemi dochodzi do przepływu prądu i wytworzenia pola magnetycznego Ziemi. 

 

Czym większa konwekcja cieplna, czym większy ruch obrotowy i czym większy ośrodek dobrze przewodzący prąd eklektyczny, tym większe pole magnetyczne można wytworzyć. 

 

Ciekawe jest również niedawne odkrycie naukowe, które mówi, że jądro Ziemi obraca się szybciej niż płaszcz Ziemi i te zjawisko dodatkowo powoduje wzmocnienie pola magnetycznego Ziemi. 

 

Pole magnetyczne w niewielkim stopniu również pochodzi od namagnesowanych skał znajdujących się w litosferze. Pole magnetyczne pochodzące z tego źródła jest niewielkie ale da się je zmierzyć. Pole magnetyczne od kilku lat jest nieustanie badane i obserwowane przez kilka europejskich satelita. Dzięki tym badaniom udało się zaobserwowano różnego rodzaju anomalia. Jednym z nich jest to, że na terenie Republiki Środkowej Afryki wartość natężenia pola magnetycznego gwałtownie się zmienia. Wstępnie uważa się, że może to być związane z uderzeniem meteoryt w tym miejscu kilkaset tysięcy lat temu.

 

No cóż, większość naszej wiedzy o głębi naszej planety jest do dziś tylko teorią i naszymi domysłami niż badaniami potwierdzonymi naukowo. Może za parę pokoleń dowiercimy się do jądra Ziemi i wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane. 

 

Zapraszam do mojego artykułu z pola megnetycznego. Omówiłem tam takie zagadnienia jak reguła prawej dłoni i inne. 

Ten artykuł to tylko teoria, natomiast jeśli jesteś zainteresowany obliczeniami z magnetyzmu albo z innych przedmiotów ścisłych tj. chemia, fizyka, mechanika, elektrotechnika i inne to zapraszam do moich kursów online z przedmiotów ścisłych (zakładka kursy). Co to za kursy i o co chodzi? Stworzyłem kursy z przedmiotów ścisłych (nagrania wideo dostępne online), na których liczę ogromną ilość zadań z danej tematyki. Oprócz zadań, w każdym kursie znajdziesz również nagranie z teorią, w którym omawiam niezbędne do zrozumienia danej tematyki wzory, wyprowadzenia itd. Krótko mówiąc w moich kursach niczego nie pomijam co jest niezbędne do zrozumienia danej tematyki. Zawsze wychodzę z założenia, że w moich kurach słuchacz musi znaleźć absolutnie wszystko co jest mu niezbędne, żeby sprawnie zacząć poruszać się w obliczeniach z danego tematu. 


Powiązane wpisy:


Kategoria: CIEKAWOSTKI