facebook-icon twitter-icon nk-icon youtube-icon


Pole magnetyczne Ziemi, skąd się ono bierze?

Pomimo 2019 roku nadal mówimy tylko o teorii, która mówi, że proces powstawania pola magnetycznego Ziemi zawdzięczamy  zjawisku, które nosi  dość długą i skomplikowaną nazwę, a mianowicie proces ten nazywa się dynamem magnetohydrodynamicznym.

Cały proces zaczyna się głęboko pod naszymi stopami ( ok 3000 km ) w jądrze zewnętrznym Ziemi,      w którym panuje niewyobrażalna temperatura, ok. 5000 stopni Celcjusza. Jądro te wypełnione jest płynnym stopem żelazowo-niklowym (ma on dobrą przewodnoć elektyczną).

Ciecz ta jest w nieustannym ruchu, ponieważ wystepują w niej procesy konwekcji cieplnej polegające na unoszeniu się materii silniej ogrzanej, która znajduje się bliżej jądra do obszarów mniej ogrzanych znajdujących się dalej od jądra ziemii. W wyniku konwekcji cieplnej i ruchu obrotowego Ziemi, oraz dużej powierzchni jądra Ziemi (3470 km) dochodzi do przepływu prądu i wytworzenia pola magnetycznego Ziemii.

Czym większa konwekcja cieplna, czym wiekszy ruch obrotowy i czym większy ośrodek dobrze przewodzący prąd elektyczny,tym większe pole magnetyczne można wytworzyć.

Ciekawe jest również niedawne odkrycie naukowe, które mówi że jądro Ziemi obraca się szybciej niż płaszcz Ziemi i te zjawisko dodatkowo powoduje wzmocnienie pola magnetycznego Ziemii.

No cóż, większość naszej wiedzy o głębi naszej planety jest do dziś tylko teorią i naszymi domysłami niż badaniami potwierdzonymi naukowo, a większość wiedzy pochodzi z pomiarów geologicznych wykonywanych w trakcie trzęsienia ziemi.  Ale może za parę pokoleń dowiercimy się do jądra Ziemi i wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane


Powiązane wpisy:


Kategoria: CIEKAWOSTKI

Dodaj komentarz

Lista komentarzy