facebook-icon twitter-icon youtube-icon


Wszechświat, inni używają nazwy uniwersum, zamiennie również po prostu - kosmos. 

Energia i wszelka materia tam znajdująca się przybiera postać ciemnej materii lub ciemnej energii. 

A gdzie we Wszechświecie znajduje się nasza planeta -  Ziemia? Na to pytanie odpowiemy później. 

Wszechświat ktoś kiedyś porównał do zaśnieżonego krajobrazu, który z każdej strony wygląda identycznie. Jednak gdy człowiek się przyjrzy, dostrzeże zaspy, które różnią się od siebie. Widząc płatki śniegu stwierdzimy, że są takie same, jednak gdy popatrzymy na nie z bliska, stwierdzimy, że każdy jest inny i tak właśnie wygląda Wszechświat. Galaktyka, w której znajduje się nasza planeta jest jedną ze stu miliardów galaktyk obserwowalnych. Czyli już mamy jakiś ogląd wielkości kosmosu:) Z informacji jakie przyniosła nam satelita PLANCK wiemy, że kosmos ma około 13,8 mld lat. 

Ziemia z pewnością znajduje się w miejscu we Wszechświecie bardzo korzystnym dla nas, ponieważ mamy wszystko co jest potrzebne do życia. Obojętnie w jakim kierunku spojrzymy,  zobaczymy widok mniej więcej na tę samą odległość, dlatego możemy mniemać, że Ziemia jest w centrum Wszechświata, a kosmos ma kształt kuli.

Wszechświat to kula o średnicy ok. 92 mld lat świetlnych. Najdalszy obiekt to odległa od kuli ziemskiej o 32 mld lat świetlnych galaktyka o nazwie GN-z11. 

 Wiedza o kosmosie jest fascynująca, na poważnie zaczynamy uczyć się o nim w szkole na lekcjach fizyki. Zapewne fizyka to przedmiot, który otwiera w nas nowe horyzonty.


Brak powiązanych wpisów.


Kategoria: CIEKAWOSTKI