facebook-icon twitter-icon youtube-icon


TERMOS- genialnie urządzenie na podróże

Któż z nas nigdy nie używał termosu?

Szczególnie studenci, którzy wielokrotnie muszą pokonywać długą drogę z miast,  w których studiują do domów rodzinnych. Małe urządzenie, dzięki któremu po paru godzinach od zaparzenia kawy możemy się jej napić ciepłej, na zimnym peronie, w oczekiwaniu na nasz pociąg ;) Ale kto z Was zastanawiał się jak on działa?

 

Każdy termos swoją tajemnice skrywa w środku. Pod obudową znajduje się podwójna szklana ścianka. A pomiędzy nią występuje próżnia. Dzięki niej nie zachodzi zjawisko przewodnictwa cieplnego, czyli cząstki naszej gorącej i aromatycznej kawy nie zderzają się z cząsteczkami powietrza, dzięki temu nasza kawa pozostaje długo ciepła.

 

Niestety nawet przy uzyskaniu idealnej próżni nasz termos nie jest wstanie utrzymywać stale początkowej temperatury, ponieważ wymiana ciepła nie zależy tylko od tego czy cząstki będą się zderzać czy też nie. Ważną rolę w mechanizmie wymiany ciepła odgrywa również promieniowanie cieplne, które nie jest zależne od próżni. Dlatego szklane ścianki każdego termosu pokryte są specjalną substancją odbijającą światło. W  ten oto sposób ogranicza się skutki promieniowania cieplnego, a nasza kawa  pozostaje przez długi okres czasu ciepła ;)

 

 Za tydzień kolejny temat!

Jeśli interesuje Cię podobna tematyka z poziomu akademickiego odsyłam Cię do kursów:

Termodynamika 1a

Termodynamika 1b

 


Brak powiązanych wpisów.


Kategoria: CIEKAWOSTKI