facebook-icon twitter-icon youtube-icon

Współczynnik tarcia

Współczynnik tarcia

Do oznaczania współczynnika tarcia używamy małej litery  f  lub μ (mi). Jest to wielkość bezwymiarowa (nie ma jednostki). Oprócz tego współczynnik tarcia można spotkać choćby we wzorze na siłę tarcia. 

T=N*f

Właśnie z powyższego wzoru wynika, że współczynnik tarcia to inaczej stosunek siły tarcia do nacisku:

 1. współczynnik tarcia

Na tarcie wpływa siła nacisku z jaką dociskamy ciało do podłoża, ale również wpływa na to współczynnik tarcia. Im większy współczynnik tarcia tym można przypuszczać, że większa chropowatość powierzchni albo większe zanieczyszczenie powierzchni utrudniające swobodne przemieszczanie ciała.

Oprócz tego wyróżniamy statyczny oraz dynamiczny współczynnik tarcia. Nie od dzisiaj wiadomo, że często trudniej jest ruszyć i wprawić ciało w ruch niż później jak już je rozpędzimy tylko podtrzymywać ciało w ruchu. Z tego powodu w większości przypadków statyczny współczynnik tarcia jest większy niż dynamiczny. Czy te różnice między statycznym i dynamicznym współczynnikiem tarcia są duże? Czasami mogą być bardzo duże. Statyczny współczynnik tarcia dla  przedmiotów przymarzniętych do podłoża może być bardzo duży.


Brak powiązanych wpisów.


Kategoria: WZORY FIZYCZNE

Dodaj komentarz

Lista komentarzy

Imię

łukasz wosik

Data dodania
2021-12-09 13:34:07

Adres WWW

Komentarz

xd