facebook-icon twitter-icon nk-icon youtube-icon

Prawo Kirchhoffa

Do tej pory pokazywałem Ci w jaki sposób można obliczyć entalpię reakcji korzystając z entalpii innych reakcji (prawo Hessa). W prawie Hessa był jednak pewien problem, a mianowicie, za pomocą tego prawa nie można było obliczyć entalpii reakcji w innej temperaturze. Za pomocą prawa Kirchhoffa można obliczyć entalpię reakcji w dowolnej temperaturze Tk z tym że musimy znać ciepło reakcji w temperaturze Tp oraz ciepła molowe wszystkich reagentów.

1. prawo Kirchhoffa

Zwróć uwagę, że aby obliczyć ciepło molowe danej reakcji wystarczy od ciepła molowego produktów odjąć ciepło molowe substratów i uwzględnić współczynniki stechiometryczne.

Oczywiście prawa Kirchhoffa nie wykorzystujemy tylko do obliczania entalpii! Wykorzystuje się je również do energii wewnętrznej, entalpii swobodnej, energii swobodnej :)

A co chodzi w przypadku gdy chcemy obliczyć entalpię w temperaturze Tk ? Entalpia jaką znamy jest w temperaturze Tp , a dodatkowo pomiędzy tymi temperaturami zachodzi przemiana fazowa.

W takiej sytuacji musimy  uwzględnić również ciepło przemiany „Tpf” i rozbić całkowanie.

2. prawo kirchhoffa w temperaturze przemiany

To co potrzebujesz aby zaliczyć kolokwium z chemii fizycznej znajdziesz na mojej stronie www. Odsyłam bezpośrednio do kursu z chemii fizycznej 1b 


Powiązane wpisy:


Kategoria: CHEMIA FIZYCZNA

Dodaj komentarz

Brak komentarzy do tego wpisu.