facebook-icon twitter-icon youtube-icon


Koronawirus - jak  zrobić środki dezynfekcji, antybakteryjne i antywirusowe

 

Zanim przejdę do pokazania jak w warunkach domowych zrobić środki do dezynfekcji to  przedstawię kilka porównań od siebie, które od razu nasuwają mi się do głowy. Nie wiem jak wy, ale ja często słyszałem od moich rodziców, że „ty nawet nie wiesz jak ciężko było w komunie, gdy niczego nie było na półkach sklepowych”. Faktycznie, nie wiem jak było w czasie komuny,  a jedyne źródło mojej wiedzy na ten temat to moi rodzice, książki historyczne i oczywiście zdjęcia i filmy. Nie mniej jednak to, co dzisiaj dzieje się w sklepach z powodu koronawirusa myślę, że trochę przypomina minione czasy. Od wielu lat ludzie byli przyzwyczajeni, że w sklepach jest dosłownie wszystko, jedyne czego mogło zabraknąć  to środków na karcie, albo pieniędzy w portfelu. I oto wróciły najciemniejsze czasy, o których mówili moi rodzice. Półki znowu są puste! Powód tych braków jest co prawda inny, ale efekt ten sam.  Faktycznie muszę przyznać rację moim rodzicom, jest to naprawdę duży dyskomfort gdy chcesz coś kupić, nawet masz pieniądze, a produktów po prostu nie ma! Wszyscy panicznie boją się zachorować, dlatego wszelkimi możliwymi metodami chcą odsunąć od siebie ryzyko choroby.

Kiedyś  ...

miesny

Dziś...

z25779291IH,-

Kiedyś jednym z najcenniejszych produktów był alkohol. Była to swojego rodzaju waluta i to najcenniejsza , za którą w wymianie barterowej można było dostać wszystko. Dlatego ludzie siedzieli i pędzili , tak jak na zdjęciu :)

bimber

Okazuje się, że trzy dekady później alkohol znowu jest na wagę złota. Co prawda dzisiaj nie chodzi o walory smakowe, ale o bezpieczeństwo.

Alkohol jakby nie patrząc jest jednym z najlepszych środków zabezpieczających przed wszelkiego rodzaju bakteriami, a nawet wirusami. Żeby jednak miał takie właściwości to trzeba przyrządzić roztwór o odpowiednim stężeniu. To odpowiednie stężenie to 70%. Wódka albo whisky ma stężenie 40%, więc jest za słaba i jej stosowanie w celach dezynfekcji nie ma sensu. Spirytus jest zbyt mocny, bo ma stężenie 96% lub 95%. Trzeba więc go odpowiednio rozcieńczyć wodą. Jak przelejesz taki płyn np. do butelki ze spryskiwaczem to  możesz nim spryskać  ręce albo np. klamki, żeby je odkazić.

 Poniżej wzór, za pomocą którego możesz obliczyć ilość wody jaką musisz dolać do roztworu spirytusu o stężeniu 95%, aby otrzymać roztwór o stężeniu 70%. Objętość musisz podać w ml!  Pamiętaj, że 0,5L to inaczej 500ml.

  1. wzór na rozcieńczenie spirytusu

1. wzór na spirytus

VH2O – Objętość wody jaką należy dolać do spirytusu 95% [ml]

VP- objętość spirytusu 95% jaki chcesz rozcieńczyć [ml]

Generalnie powinieneś wykorzystać wodę destylowaną, ale jeśli użyjesz wodę przegotowaną i wystudzoną,  też będzie nie najgorzej (w końcu domowe warunki to nie laboratorium).

Jeśli chodzi o spirytus to rozglądałem się po sklepach i na razie go nie brakuje, natomiast gdyby go zabrakło to równie dobrze możesz wykorzystać spirytus salicylowy czy nawet denaturat. Denaturat co prawda niezbyt ładnie pachnie, ale jeśli chodzi tylko o odkażanie klamek czy innych powierzchni użytkowych też się nada. Denaturat ma zwykle stężenie 92% tak więc jest nieco mniej stężony od spirytusu, dlatego poniżej wzór obowiązujący do denaturatu:

  1. Wzór na rozcieńczenie denaturatu

2. wzór an rozcieńczanie denaturatu

VH2O – Objętość wody jaką należy dolać do denaturatu o stężeniu 92% [ml]

VP- objętość denaturatu 92%  jaką chcesz rozcieńczyć [ml]

 

Zachęcam do przypomnienia  sobie obliczeń chemicznych po to, żeby swobodnie samemu umieć obliczać takie rzeczy. Poniżej podsyłam link do kursu z chemii, gdzie nauczysz się obliczeń chemicznych od A do Z. Wszystko wytłumaczyłem bardzo, bardzo dokładnie https://fizyka-kursy.pl/kurs/chemia

Jeśli masz zamiar aplikować ten roztwór bezpośrednio na skórę to od razu mówię, że możesz jeszcze „podkręcić” jego właściwości i dodać do niego inne substancje, które dodatkowo wzmocnią jego właściwości antyseptyczne i  walory zapachowe , np.

a) możesz dolać 20 kropel olejku lawendowego. A jakie cudowne właściwości ma ten olejek? Przede wszystkim ma bardzo ładny zapach :) A dodatkowo ma właściwości antygrzybicze,

b) 20 kropel olejku tymiankowego wzbogaci roztwór o moce właściwości antybakteryjne,

c) w przypadku skóry mającej tendencję do przetłuszczania można roztwór wzbogacić jeszcze dodatkowo o 60 kropel naturalnego olejku z drzewa herbacianego. Oprócz tego ten olejek ma również właściwości dezynfekujące.

 


Brak powiązanych wpisów.


Kategoria: POZOSTAŁE