facebook-icon twitter-icon youtube-icon


Po pomyślnie zdanej maturze czas na podjęcie ostatecznej decyzji o kierunku studiów. Ważnym wyborem jest również miasto , w którym chcemy studiować, ponieważ tam najprawdopodobniej zamieszkamy:)

Nie zawsze studiowany kierunek będzie czymś czym będziemy zajmować sie zawodowo, w przyszłości. Jednak w pewien sposób nas ukierunkuje i pomoże wyznaczyć życiowe ścieżki. Z reguły studia wybieramy zgodne z naszymi zainteresowaniami, jednak ci rozsądni wybierają kierunki, po których jest większa szansa na znalezienie pracy.

Już od pewnego czasu zrekrutować się można elektronicznie. Co dużo ułatwia:) Możemy śledzić również na bieżąco cały proces rekrutacji. 

Trzeba pamiętać, by przy wypełnianiu wszystkich danych nie pomylić się, a zwłaszcza liczby procentów z przedmiotów na maturze, ponieważ to może przeważyć czy zostaniemy przyjęci na nasz kierunek.

Podczas rekrutacji nie zapominamy o zaznaczeniu, który kierunek jest dla nas najważniejszy, czyli na którym nam najbardziej zależy. Zależnie od uczelni, można wybrać trzy kierunki studiów, na które chcielibyśmy się dostać i ustalamy kolejność: pierwszy - najbardziej nam zależy, drugi - no, ostatecznie może być,  trzeci - no niech już będzie:)  

Konieczne jest zamieszczenie zdjęcia w odpowiednich parametrach, takich jak na dowód osobisty. Trzeba po prostu je wgrać do systemu.

Kolejny krok to uiszczenie opłaty rekrutacyjnej. Bez tego ani rusz! Mniej więcej to koszt 60-100zł , w zależności od uczelni.

A później jest czas na sprawdzenie listy przyjętych. Wyszukujemy wówczas z niecierpliwością i nadzieją naszego nazwiska na liście. Jeżeli jest dużo osób chętnych na jeden kierunek wówczas tworzy sie lista rezerwowa i czekamy, aż ktoś z listy przyjętych zrezygnuje. Gorzej, jeżeli na jedno miejsce przypada 20-40 osób, to wtedy trzeba mieć szczęście i mieć świetne wyniki z matur i olimpiad.

Jest! Udało się! Przyjęli mnie!  - Gratulacje! To teraz szoruj złożyć dokumenty. Zawsze się czegoś nie ma i trzeba lecieć do ksero:) Więc zanim wyjedziesz z domu, upewnij się, że masz wszystkie dokumenty, oryginały do wglądu, kserokopie świadectw maturalnych, kopie dowodu osobistego, wniosek o wydanie legitymacji, aktualną fotografię itd. 

To wszystko! Teraz czekasz na potwierdzenie o przyjęciu na studiach, wysłaną na podany przez Ciebie adres do korespondencji. I widzimy się w październiku:) 

Powodzenia!

 


Brak powiązanych wpisów.


Kategoria: POZOSTAŁE